Ponad 4 mln dofinansowania na inwestycje w kampusie UwB

Data wydarzenia 03-04-2019

Uniwersytet w Białymstoku otrzymał z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ponad 4 mln dofinansowania do inwestycji realizowanych na terenie kampusu przy ul. Ciołkowskiego.

Symboliczny czek, opiewający na kwotę 4 100 000 zł, przekazał w imieniu ministra Jarosława Gowina podlaski poseł Jacek Żalek, podczas spotkania prasowego, jakie odbyło się 2 kwietnia 2019 roku w siedzibie rektoratu UwB. Jak przypomniał poseł Jacek Żalek, sam jest absolwentem uniwersytetu, dlatego z dumą patrzy, jak uczelnia się rozwija, a jej osiągnięcia są zauważane także w Warszawie. Wyraził też nadzieję, że najnowsza inwestycja UwB będzie wpisywała się w metropolitalny charakter Białegostoku.

- Bo Białystok nie będzie rozpoznawalny poprzez to, że mamy tu jakieś specjalne zakłady pracy czy jakąś szczególną infrastrukturę. Jesteśmy rozpoznawalni poprzez to, że nasi naukowcy odnoszą sukcesy – powiedział.
 
Inwestycje, które rozpoczną się niebawem w kampusie, to budowa siedziby Biblioteki Uniwersyteckiej oraz obserwatorium astronomicznego wraz z planetarium. Ich koszt to blisko 38 mln zł. Środki przyznane teraz przez MNiSW zostaną przeznaczone na budowę obserwatorium wraz planetarium.

Dziękując ministrowi Jarosławowi Gowinowi i posłowi Jackowi Żalkowi, rektor Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Robert Ciborowski zapowiedział:

- Chcemy, aby z obserwatorium i planetarium korzystali również mieszkańcy miasta i regionu, by mogli przyjść i zobaczyć co się dzieje w kosmosie, ale też posłuchać co nasza uniwersytecka fizyka, nasza astronomia wnosi do tych badań. I jestem przekonany, że się nie zawiedziemy, bo w tym zakresie prowadzimy na UwB badania na światowym poziomie.

Tomasz Zalewski, kanclerz Uniwersytetu w Białymstoku przypomniał, że obie inwestycje to kolejny etap integracji budynków uczelni w kampusie przy ul. Ciołkowskiego. Otwarcie ofert przetargowych na ich budowę miało miejsce w połowie lutego.

- Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu podpiszemy umowę z wykonawcą i ta symboliczna pierwsza łopata być może jeszcze przed świętami Wielkanocy zostanie wbita – zapowiedział. Mówiąc o obserwatorium dodał: - Będzie to o tyle ciekawa inwestycja, że chcemy tam połączyć 3 funkcje: dydaktyczną – jeżeli chodzi o naszych studentów, naukową - jeśli chodzi o tych, którzy patrzą naukowo w gwiazdy i widzą coś więcej niż tylko świecące punkty, i funkcję kulturotwórczą, edukacyjną – w odniesieniu do mieszkańców miasta i regionu.

Obserwatorium z planetarium zostało zaprojektowane przez prof. Marka Budzyńskiego. Budowa tego obiektu ma potrwać ok. roku. Z nowej siedziby biblioteki studenci i pracownicy UwB mają zgodnie z planem korzystać od roku akademickiego 2021/2022. Jej projekt wykonała firma Demiurg.

W spotkaniu prasowym wzięła udział także dr Marta Wiszniewska - rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach. Ta uczelnia także dostała dofinansowanie na jedną ze swoich inwestycji, w wysokości 1 400 000 zł.


Zdjęcia: Łukasz Nowicki, UwB