Ponad 5,5 tys. chętnych na Uniwersytet w Białymstoku

Data wydarzenia 31-08-2020

5577 kandydatów zarejestrowało się na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite magisterskie na Uniwersytecie w Białymstoku. Niespodzianek nie ma: najwięcej chętnych jest na ekonomii, największa konkurencja – na kryminologii.

Rekrutacja na największej podlaskiej uczelni w tym roku, z powodu COVID-19, rozpoczęła się i zakończyła nieco później, niż w poprzednich latach. Trwała od 5 czerwca do 13 sierpnia. Zapisy w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK) zakończyły się w czwartek o północy. Chętni na stacjonarne studia pierwszego stopnia i jednolite magisterskie mieli do wyboru 32 kierunki, a na nich 2250 miejsc.

Najwięcej osób, 559, zarejestrowało się na ekonomię. Drugą najliczniejszą grupę stanowią kandydaci na prawo – jest ich 448. Na filologię angielską jest 440 chętnych. Dużym zainteresowaniem cieszy się też kryminologia (357 osób) oraz zarządzanie (356).

Pod względem liczby kandydatów na miejsce tradycyjnie od kilku lat prym wiedzie kryminologia – w tym roku o każde z 25 miejsc stara się ponad 14 chętnych. Duża konkurencja jest też na administracjiponad 9 kandydatów na miejsce, a także na kierunku bezpieczeństwo i prawo ponad 8 osób na miejsce. Spora rywalizacja jest też na filologii angielskiej z językiem hiszpańskim (blisko 7 chętnych) oraz filologii angielskiej (prawie 5), a także na zarządzaniu, gdzie o każde z 75 miejsc stara się niemal 5 osób.

Wyniki kandydaci poznają 21 sierpnia (informacje te pojawią się na ich indywidualnych kontach w systemie IRK) i wtedy rozpocznie się przyjmowanie dokumentów od osób zakwalifikowanych. Osoby zakwalifikowane do przyjęcia będą miały 3 dni na dostarczenie wymaganych dokumentów - od 24 do 26 sierpnia. W razie niewypełnienia limitów na poszczególnych kierunkach (bądź w przypadku kierunku filologia – modułach specjalizacyjnych), kwalifikowane będą kolejne osoby z najwyższą liczbą punktów

Ostateczne wyniki postepowania rekrutacyjnego będą znane 31 sierpnia.

Do 15 września potrwają natomiast zapisy na studnia niestacjonarne. Tu na chętnych czeka w sumie 970 miejsc.

Największa podlaska uczelnia w roku akademickim 2020/2021 przygotowała łącznie 4180 miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia, a także jednolitych magisterskich. W ofercie UwB jest w sumie 36 różnych kierunków studiów.