Prawdziwe święto czytelnictwa podczas Dnia Książki Akademickiej i Naukowej

Data wydarzenia 12-05-2017

Prawdziwym świętem czytelnictwa był Dzień Książki Akademickiej i Naukowej, zorganizowany w czwartek, 11 maja, przez Bibliotekę Uniwersytecką im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku - w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Jego celem była przede wszystkim prezentacja oraz promocja regionalnego rynku wydawniczego publikacji naukowych i akademickich wśród jak najszerszego grona odbiorców. 

Na targach książki, które odbyły się w Uniwersyteckim Centrum Kultury, swoje oferty przedstawiło trzynaście wydawnictw: Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Wydawnictwo Temida 2, Instytut Sztuki PAN, Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Muzeum Wojska w Białymstoku, Wydawnictwo IPN, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Międzynarodowe Stowarzyszenie Białostoczan, Białoruskie Towarzystwo Historyczne, Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Wydawnictwo św. Jerzego w Białymstoku, Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

W fascynującą opowieść o świecie książki zabrał uczestników Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego Książki”. Ten wieloletni redaktor, wydawca i księgarz opowiadał o książce na przestrzeni wieków – od Guttenberga do współczesności.

- Żyjemy dziś u schyłku epoki, przeżywamy swego rodzaju rewolucję, która wpływa także na rynek książki i w ogóle postrzeganie książek – podkreślał Piotr Dobrołęcki (na zdjęciu).

Podczas wykładu przedstawiał bardzo ciekawe fakty dotyczące druku. Można się było dowiedzieć, że po wynalezieniu druku w 1450 r. do drukowania Biblii użyto 46 tysięcy czcionek w drewnianych kształtach. By wydrukować 1282 strony tej najważniejszej z ksiąg, zecerzy złożyli ponad 3 miliony znaków. Takie były początki. Dziś, ze względu na druk cyfrowy, drukarnię może mieć niemal każdy, a zawód zecera znika.

- W Polsce dzisiaj codziennie ukazuje się 100 nowych tytułów – mówił Piotr Dobrołęcki. – Po 1989 roku nastąpiła eksplozja przedsiębiorczości w naszym kraju i w bardzo krótkim czasie powstało 1500 różnych wydawnictw. Ten koktajl wydawniczy pijemy do dziś.

Podczas Dnia Książki Akademickiej i Naukowej odbyło się także spotkanie z dr Barbarą Olech, która przedstawiła wykład „Życie na pograniczu. Przypadek Adama M-skiego (Zofii z Mańkowskich Trzeszczkowskiej)” oraz spotkanie z dr Zofią Olek-Redlarską pt. "Niech tak zostanie - tajemniczy krąg rzeczy i spraw". Promowano także dwie nowości wydawnicze: książkę "Historia Białorusinów Podlasia" autorstwa Piotra Chomika, Heleny Głogowskiej, Sławomira Iwaniuka, Olega Łatyszonka, Eugeniusza Mironowicza, Zbigniewa Misiuka, Hienadzia Siemianczuka; a także "Katalog Zabytków Sztuki w Polsce. Powiat białostocki" wydany przez Instytut Sztuki PAN. 

Dodatkowo przy budynku Czytelni Humanistycznej, oddziału Biblioteki Uniwersyteckiej odbywa się kiermasz dubletów i druków zbędnych, z którego dochód przeznaczony zostanie na zakup nowości do Biblioteki Uniwersyteckiej.