Prezydencja Estonii w Unii Europejskiej widziana oczami dziecka. Warsztaty w UCK

Data wydarzenia 07-12-2017

Na wesoło i na poważnie – tak Estonię poznawali uczniowie, którzy 6 grudnia 2017 r. wzięli udział w warsztatach edukacyjno-kulturowych w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Na spotkanie zaprosiła ich dr Iwona Wrońska z UwB - konsul honorowy Estonii w Białymstoku. Okazją do przybliżenia najmłodszym tego nadbałtyckiego kraju jest trwająca do końca 2017 roku prezydencja Estonii w Radzie Unii Europejskiej.

W warsztatach uczestniczyły dzieci z 2 placówek: Szkoły Podstawowej im. Wspólnoty Polskiej w Białostoczku (gmina Zabłudów) oraz Społecznej Szkoły nr 2 w Białymstoku. Z uczniami spotkała się też Tina Tarkus, radca ds. konsularnych i kulturalnych Ambasady Republiki Estońskiej w Polsce. Dzieci obejrzały prezentację o historii i kulturze Estonii oraz film o ciekawostkach związanych z tym krajem. W programie znalazło się też miejsce na zabawę. Były m.in. rebusy, zagadki i puzzle tematyczne, uczniowie poznali legendę estońską pt. „Starzec z Ülemiste” i dowiedzieli się, jakie tradycje kultywowane są w Estonii w czasie Bożego Narodzenia (Jõulud). Wykonywali też bombki zdobione estońskimi motywami.

- Chcemy przybliżać Estonię Polakom, bo choć jesteśmy nieodległymi krajami i łączą nas chociażby doświadczenia historyczne związane z epoką socjalizmu, a potem z Unią Europejską, niewiele wiemy o Estończykach. Najmłodszym najlepiej prezentować Estonię przez pryzmat jej symboli narodowych, kultury i zwyczajów, i temu właśnie służyły warsztaty – wyjaśnia dr Iwona Wrońska, konsul honorowy Estonii w Białymstoku.

To nie pierwsza taka inicjatywa w Uniwersyteckim Centrum Kultury UwB. W marcu można było tam podziwiać wystawę estońskich rękawiczek o tradycyjnym wzornictwie. Ekspozycja była też inspiracją rodzinnych warsztatów, podczas których uczestnicy własnoręcznie zdobili tradycyjnymi motywami bawełniane torby.