Prof. Andrzej Stupakiewicz z UwB nagrodzony przez Polskie Towarzystwo Fizyczne

01.12.2022

Prof. dr hab. Andrzej Stupakiewicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku został uhonorowany przez Polskie Towarzystwo Fizyczne Nagrodą Naukową im. Wojciecha Rubinowicza. Jak można przeczytać na stronie internetowej PTF, białostocki fizyk został doceniony za „Cykl wybitnych prac naukowych dotyczących bardzo aktualnego odkrycia i wyjaśnienia mechanizmów ultraszybkiego przełączania magnetyzacji w warstwach granatów”.

Prof. Stupakiewicz pracuje w Katedrze Fizyki Magnetyków na Wydziale Fizyki UwB. Jego zainteresowania naukowe dotyczą takich zagadnień, jak nanostruktury magnetyczne, efekty magnetooptyczne liniowe i nieliniowe, fotomagnetyzm, procesy ultraszybkiej dynamiki, struktury domenowe, cyfrowa obróbka obrazów. Prof. Stupakiewicz, wraz ze swoimi współpracownikami, zaprezentował i rozwinął przełomową metodę ultraszybkiego zapisu informacji.

Za swoje osiągnięcia naukowe był wielokrotnie nagradzany i honorowany – otrzymał. m.in. Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki oraz Brązowy Krzyż Zasługi. Badania realizowane w zespole prof. Stupakiewicza zdobyły też tytuł Podlaskiej Marki.
Więcej o badaniach prof. Andrzeja Stupakiewicza

Powstałe w 1920 roku Polskie Towarzystwo Fizyczne co roku wręcza nagrody doświadczonym naukowcom, młodym badaczom, a także nauczycielom za ich wybitne osiągnięcia i zasługi w dziedzinie badań naukowych, popularyzacji fizyki oraz jej nauczania. Nagroda Naukowa im. Wojciecha Rubinowicza honoruje wybitne i twórcze prace naukowe polskich badaczy z zakresu fizyki.

Lista tegorocznych laureatów wszystkich nagród PTF