Prof. Leon Tarasewicz oprowadzi po wystawie swoich prac na UwB

To będzie niecodzienne oprowadzanie kuratorskie. W najbliższą sobotę w rolę kuratora wcieli się sam artysta, bo to on wybierał prace, które od 22 czerwca oglądać można w holu auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku. Tego dnia prof. Leon Tarasewicz odebrał tytuł doktora honoris causa UwB. I tego dnia otwarta została retrospektywna wystawa artysty, wystawa, która doskonale wpisała się w przestrzenie uniwersyteckie.

To już ostatnia okazja, by zobaczyć tę niezwykłą ekspozycję – będzie otwarta tylko do końca lipca. A warto tym bardziej, że Leon Tarasewicz nieczęsto prezentuje się w Białymstoku.

Obrazy pochodzą z kolekcji prywatnych, ze zbiorów Galerii Arsenał, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Jest też monumentalna praca, która prezentowana była w 2021 roku podczas światowej wystawy EXPO w Pawilonie Polski w Dubaju, będąca własnością Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

- Ale obok przyciąga  wzrok obraz z 1984 roku namalowany w ramach pracy dyplomowej na zakończenie nauki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wszystkie prace z dyplomu inspirowane były pejzażem karpackim. Obraz namalowany na wystawę indywidualną w BWA Arsenał w Białymstoku w 1987 roku, pokazywany m.in. na Biennale w Wenecji, kompozycyjnie wzorowany jest na pejzażu lasu podczas słonecznego dnia. Praca z Zachęty inspirowana jest zaoranym polem – kompozycja jest jakby mostem przez stulecia: od antyku, czyli rzymskich hipodromów, po PGR-owskie zaorane pola, gdzie rysunek tworzą bruzdy oraz świeży śnieg. Obraz, który przyjechał z Wrocławia z Kolekcji IArtStudio (z 2017 roku) inspirowany jest widokiem z okien w czasie jazdy samochodem. W najbliższą sobotę, 30 lipca, o godzinie 17:00 sam artysta opowie więcej o swoich pracach, o inspiracjach i zabierze widzów w magiczny świat koloru, harmonii, symetrii, światła, natury – zapowiada Dorotka Sawicka z Centrum Popularyzacji Nauki UwB, współorganizatorka wystawy.

„Leon prawdopodobnie świadomie od samego początku pozbawił swoje obrazy tytułów. Przeczuwając, że to co widzimy, jest czymś więcej, niż tym, co jesteśmy w stanie opisać, opowiedzieć, interpretować” – napisał w katalogu do uniwersyteckiej wystawy Jan Gryka, współzałożyciel Galerii Białej w Lublinie, w której kilkakrotnie organizowane były wystawy Leona Tarasewicza.

W sobotę również można będzie otrzymać katalogi wydane przez Fundację Villa Sokrates w Krynkach: Leon Tarasewicz. Katalog do wystawy towarzyszącej nadaniu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Leon Tarasewicz Expo 2020 Dubaj.

Zapraszamy serdecznie: spotkanie z prof. Leonem Tarasewiczem i oprowadzanie kuratorskie po wystawie – Wydział Nauk o Edukacji UwB, ul. Świerkowa 20A, sobota (30 lipca), godzina 17:00.