Prof. Wiesław Godzic opowie o celebrytach. Pierwszy z cyklu Kulturoznawczych Wykładów Gościnnych na UwB

Data wydarzenia 03-06-2019

Międzywydziałowy Instytut Kulturoznawstwa i Sztuki UwB zainauguruje 12 czerwca 2019 roku (środa) cykl kulturoznawczych wykładów gościnnych. Pierwszy z nich wygłosi prof. dr hab. Wiesław Godzic z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS z Warszawy. Spotkanie odbędzie się w auli Wydziału Filologicznego UwB (Plac NZS 1) – początek o godzinie 11.30. 

Prof. Wiesław Godzic jest wybitnym medioznawcą i kulturoznawcą. Tytuł jego prelekcji brzmi „Celebryci i my, czyli zarządzanie sławą”. Oto jak sam gość zapowiada swój wykład: 

„Kim są główni aktorzy dzisiejszej sfery medialnej: kto jest na scenie w snopach światła? To dla nich telewizja nie jest po to, żeby ją oglądać, ale w niej występować. Nie ma wątpliwości, że tworzą nową sferę publiczną. To figury odległe wprawdzie, ale nie tak dalekie, jak boginie-gwiazdy. Często są w naszym zasięgu – takie indywidua z innej planety, ale swojskie. Nie są bohaterami, nie dokonały wielkich czynów, ale przesadą jest twierdzić, że nic nie robią – są w mediach i grają siebie będących w mediach – a to wcale nie jest łatwe.”

W swojej prelekcji prof. Godzic przedstawi wyniki najnowszego raportu o celebrytach (2019, NPRH, Godzic i inni, Celebryci w Polsce. Badanie interdyscyplinarne). Postawi też pytania o przyszłość tego zjawiska w Polsce.

Kulturoznawcze Wykłady Gościnne są otwarte - organizatorzy zapraszają na nie wszystkich zainteresowanych. Informacje o spotkaniach można znaleźć na stronie internetowej kulturoznawstwa.