Przygoda z ekonomią czeka na młodych

Data wydarzenia 08-09-2016

Kolejny raz Uniwersytet w Białymstoku zaprasza dzieci i młodzież na bezpłatne zajęcia z zakresu finansów i zarządzania. Ruszyły zapisy na Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy (EUD) oraz Akademię Młodego Ekonomisty (AME).

 To ogólnopolskie programy edukacyjne realizowane w kilku miastach w Polsce, m.in. w Białymstoku. Ich pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Jesienny semestr rozpocznie się 13 października, a zajęcia dla uczniów z Białegostoku i okolic będą odbywały się na Wydziale Ekonomii i Zarządzania UwB.

 - Każdy, czy tego chcemy, czy nie, przez całe życie ma kontakt z ekonomią: decydujemy o zakupach, małych i dużych inwestycjach, o oszczędzaniu albo pożyczaniu pieniędzy. Dlatego podstaw ekonomii warto uczyć się od małego, w myśl zasady 'czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci'. Taka wiedza bardzo przyda się w dorosłym życiu. Liczymy, że nasze zajęcia rozbudzą u dzieci i młodzieży świadomość tego, czym jest gospodarka, pieniądze, ale też mądre i odpowiedzialne dysponowanie nimi. Zajęcia w ramach Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego oraz Akademii Młodego Ekonomisty mają też pobudzać przedsiębiorcze postawy wśród uczniów - wyjaśnia dr Ewa Tokajuk z Wydziału Ekonomii i Zarządzania UwB, koordynatorka projektów w Białymstoku.

 Na zajęcia Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego mogą zapisywać się uczniowie piątych i szóstych klas szkół podstawowych. Podczas sześciu spotkań będą rozmawiać m.in. o tym, czy opłaca się być eko, jakie są trendy na rynku nieruchomości, jak działa marketing w internecie czy jak zaplanować swoją biznesową karierę. Z kolei gimnazjaliści, którzy wezmą udział w Akademii Młodego Ekonomisty, dowiedzą się jak zarządzać projektami, co to jest koniunktura gospodarcza albo jak można wywierać wpływ na klienta.  

 Wszyscy młodzi studenci otrzymają indeksy, w których będzie odnotowana ich obecność na spotkaniach EUD lub AME. Uczestnicy, którzy na ostatnich zajęciach przystąpią do rozwiązywania testu wiedzy ekonomicznej, mają szanse na zdobycie atrakcyjnych nagród i dyplomy laureata.

Co ciekawe, w obu projektach przewidziane są też zajęcia dla rodziców i opiekunów młodych ekonomistów. Tematyka tych zajęć dotyczy m.in. kształtowania kompetencji społecznych i postaw przedsiębiorczych dzieci.

Zapisy prowadzone są za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: www.uniwersytet-dzieciecy.pl. oraz www.gimversity.pl.