,,Requiem" Karla Jenkinsa w wykonaniu Chóru UwB

Data wydarzenia 16-03-2018

21 marca 2018 r. Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrekcją prof. Edwarda Kulikowskiego, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku, wraz z Chórem Miasta Białegostoku, Chórem Żeńskim Schola Cantorum Bialostociensis oraz Chórem ZSM wykona "Requiem" Karla Jenkinsa.

Koncert, który poprowadzi dyrygent Kazimierz Dąbrowski, rozpocznie się o godz. 18.00 w sali koncertowej OiFP przy ul. Podleśnej 2. Wstęp wolny.

Msza żałobna Jenkinsa - "Requiem" (2005) - szybko dotarła na szczyty list bestsellerów muzyki poważnej. Autor najpierw planował użycie jedynie łacińskiego tekstu liturgicznego, ale zafascynowany kulturą japońską dołączył pięć wierszy haiku o śmierci, a w warstwie muzycznej wprowadził japoński flet - shakuhachi. Utwór zadedykował zmarłemu ojcu.

Karl Jenkins - kompozytor walijski, urodzony w 1944. Studiował m.in. w londyńskiej Royal Academy of Music. Jego pierwszą fascynacją był jazz. W latach 90-tych pisał już na szeroką skalę: operę, koncerty instrumentalne i na orkiestrę. Dziś Jenkins podkreśla związki jazzu z muzyką poważną.

Orkiestra Symfoniczna ZSM w Białymstoku
Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku
przygotowanie: Edward Kulikowski
Chór Miasta Białegostoku
przygotowanie: Anna Stankiewicz, Marta Wróblewska
Chór Żeński Schola Cantorum Bialostociensis
przygotowanie: Anna Olszewska
Chór ZSM
przygotowanie: Monika Bierć

Ae-ran Kim (Korea Południowa) - sopran
Aleksandra Wołosewicz - sopran dziecięcy
Gabriela Kuźma - flet solo
Laura Jurcova - harfa solo
Julia Grzywińska - skrzypce solo

Kazimierz Dąbrowski - dyrygent