Rusza Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy

W czwartek 10 września na Wydziale Biologii UwB oficjalnie został otwarty Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy. W uroczystej inauguracji wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych, których czeka 15 spotkań z eksperymentami, ciekawymi wykładami i zajęciami w terenie. A wszystko w towarzystwie czterech żywiołów. W grudniu 2020 roku zostanie przeprowadzony nabór na kolejną edycję MUP.

Projekt Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy jest realizowany na Uniwersytecie w Białymstoku już po raz drugi. Uczelnia otrzymała na ten cel 320 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to projekt ponadregionalny. Biorą w nim udział uczniowie ze szkół podstawowych z województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego.

W czwartek 10 września młodzi studenci spotkali się w auli Wydziału Biologii UwB na inauguracji MUP. Uroczystość, ze względu na bezpieczeństwo uczniów, została zorganizowana w dwóch turach. Wykład inauguracyjny pt. Zostań młodym badaczem wygłosił dr Marek Bartoszewicz z Katedry Mikrobiologii i Biotechnologii na Wydziale Biologii UwB.

- To właśnie wy, młodzi ludzie, stanowicie największy nasz kapitał, jeżeli chodzi o rozwój nauki. To właśnie wy w przyszłości dokonacie czegoś, co nasz świat popchnie do przodu. To, jaką drogą pójdziecie, jak będziecie zdobywali wiedzę odgrywa gigantyczną rolę – podkreślał w trakcie wykładu dr Marek Bartoszewicz, przypominając, że do bycia badaczem – naukowcem potrzebne są m.in. pasja, otwarty umysł i wykształcenie.

- Odkrywanie przyrody jest bardzo ciekawe, dlatego zgłosiłyśmy się na Młodzieżowy Uniwersytet Przyrodniczy. Te zajęcia mogą nam się przydać również w przyszłości, w dostaniu się do wymarzonych szkół i na wymarzony profil biologiczno-chemiczny – nie mają wątpliwości studentki MUP Ala Czambuła, Gabrysia Grochowska, Klaudia Sochoń i  Oliwia Suprunowicz. 

Młodzi odkrywcy będą mieć zajęcia na terenie kampusu UwB. Harmonogram przewiduje 15 spotkań  - pierwsze już w najbliższą sobotę - 12 września. Uczniowie przeprowadzą m.in. analizy laboratoryjne, mikroskopowe, wezmą udział zajęciach terenowych.

- Doświadczenia i obserwacje będą nawiązywać do czterech żywiołów - powietrza, wody, ziemi i ognia. Twórcami scenariuszy zajęć są pracownicy Wydziału Biologii, Chemii i Fizyki UwB. Uczestnicy będą pracować w oparciu o profesjonalny Dzienniczek Młodego Odkrywcy, który został opublikowany przez Wydawnictwo UwB – wyjaśnia dr hab. Ada Wróblewska prof. UwB, prodziekan Wydziału Biologii i koordynator przedsięwzięcia. - Nasz projekt będzie realizowany do stycznia 2022 roku z podziałem na trzy edycje. Do pierwszej zgłosiło się około 150 uczniów w wieku 10-15 lat, jednak w każdej edycji może brać udział tylko 72 uczniów – dodaje prof. Ada Wróblewska.

Co ważne, nabór do drugiej edycji MUP zostanie przeprowadzony w grudniu 2020 roku. Szansę na uczestnictwo dostaną kolejni uczniowie.

- Idea Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego sięga 2017 roku, kiedy to na Wydziale Biologii narodził się pomysł tworzenia nauki poprzez eksperymenty, odkrycia, dyskusje, ale również emocje, które temu towarzyszą. To wtedy po raz pierwszy otrzymaliśmy dofinansowanie z MNiSW. Potrzeba kontynuacji tego projektu powróciła w 2019 roku, a w 2020 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyznał dofinansowanie projektowi MUP – dodaje prodziekan Wydziału Biologii.

W projekcie, który właśnie się rozpoczął, weźmie w sumie udział 216 uczniów.