Sanepid ze wsparciem Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku

Środki ochrony osobistej oraz wyposażenie laboratoryjne przekazał Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku Wydział Chemii UwB.

Do pracowników sanepidu trafiło 2800 sztuk jednorazowych nitrylowych rękawiczek, 70 maseczek i 8 kg alkoholu etylowego do dezynfekcji. Chemicy z Uniwersytetu w Białymstoku przekazali ponadto stacji wyposażenie, które jest potrzebne do przeprowadzania testów: 1400 plastikowych fiolek,  350 probówek reakcyjnych i 40 płytek reakcyjnych (na 48 próbek każda).

- Część z tych rzeczy pochodzi z naszych zapasów, część zakupiliśmy na potrzeby Marcowych Spotkań z Nauką, które z powodu epidemii zostały odwołane - mówi dr hab. Agnieszka Wilczewska, prof. UwB z Wydziału Chemii. - Uznaliśmy, że przekażmy je tam, gdzie teraz są najbardziej potrzebne, czyli do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku. To wyraz naszej odpowiedzialności i solidarności z ludźmi, którzy ratują zdrowie Polaków, jednocześnie narażając własne. Wśród nich jest wielu absolwentów naszego wydziału. Wszyscy powinniśmy zrobić co się da, by zapewnić im możliwość bezpiecznej i jednocześnie jak najwydajniejszej pracy – dodaje.      

fot. dr Iwona Misztalewska-Turkowicz