Skąd bierze się równość?

Data wydarzenia 28-01-2022

Instytut Filozofii Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Spotkania z Filozofią i Kognitywistyką. Tym razem gościem będzie dr hab. Michał Kozłowski, który wygłosi wykład pt. “Skąd bierze się równość?” Spotkanie odbędzie się 28 stycznia (piątek), o godz. 17.00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury (kampus UwB).

Dr hab. Michał Kozłowski pracuje na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem m.in. książki „Znaki równości. O społecznym konstruowaniu stosunków egalitarnych”. Badacz jest też członkiem redakcji Le Monde Diplomatique Edycja Polska oraz kolektywu Rok Antyfaszystowski.

Tak zapowiada tematykę swojego wystąpienia:

„Na lewicy często stawia się pytanie o pochodzenie nierówności społecznych, śledzi ich genealogię, odtwarza mechanizmy i denuncjuje stojącą za nimi socjodyceę. Można odnieść wrażenie, że po usunięciu nierówności, równość rozkwita spontanicznie i samoistnie. Tymczasem stosunki egalitarne, na równi z nieegalitarnymi, także posiadają swoją genealogię - są społecznie konstruowane przez rozmaite podmioty i przy użyciu różnych narzędzi. Owo konstruowanie równości niemal nigdy nie jest linearne, bezpośrednie i jednoznaczne. A jednak gra w równość wyznacza prawdopodobnie najważniejszą stawkę polityczną i moralną naszych czasów.”

Po wykładzie zaplanowana jest dyskusja - poprowadzi ją dr hab. Bartosz Kuźniarz z Instytutu Filozofii UwB.

Patronat nad cyklem wykładów objęły Polskie Towarzystwo Filozoficzne, Oddział w Białymstoku i Polskie Towarzystwo Kognitywistyczne.

Spotkania są elementem zainicjowanego niedawno na UwB dwuletniego projektu „Społeczne znaczenie filozofii i kognitywistyki”, dofinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.