Spływ kajakowy na finał projektu

Filia Uniwersytetu w Białymstoku w Wilnie, wspólnie z partnerami: Ambasadą RP na Litwie, Forum Przedsiębiorczości Polskiej "Korona" i Samorządem Rejonu Solecznickiego, zrealizowała projekt, którego celem było nawiązanie ścisłej współpracy między uczniami polskich szkół z Wileńszczyzny, społecznością akademicką Filii oraz polskim biznesem działającym na Litwie.

Wydział Ekonomiczno-Informatyczny UwB w Wilnie od kilku lat współpracuje z Forum Przedsiębiorczości Polskiej "Korona", organizując dla uczniów polskich szkół z Wileńszczyzny konkursy z zakresu wiedzy o przedsiębiorstwie w ramach Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W tym roku z powodu pandemii imprezy festiwalowe nie mogły się odbyć. Studenci Filii wpadli więc na pomysł innej formy integracji - 18 lipca 2020 roku odbył się wspólny spływ kajakowy z udziałem uczniów, studentów i przedsiębiorców.

Wcześniej jednak młodzież musiała zrealizować określone zadania. Studenci musieli nagrać krótkie wywiady z przedsiębiorcami polskich firm zrzeszonych w Forum Przedsiębiorczości Polskiej "Korona". Uczniowie natomiast uczestniczyli w konkursie na miniprojekt promujący Filię UwB w Wilnie na litewskim rynku kształcenia wyższego. Zwycięscy zostali ogłoszeni podczas gali zorganizowanej w miejscu startu spływu - na szlaku edukacyjnym rzeki Gauja w gminie Dziewieniszki. Miejsce I zdobyła Paulina Pieszko - uczennica  Gimnazjum im. M. Balińskiego w Jaszunach, miejsce II – uczeń Liceum im. A. Mickiewicza Tomek Matuiza. Dodatkowo komisja wyróżniła absolwentkę pierwszego rocznika studentów Filii UwB w Wilnie – Brygitę Petrulionienė, która także nadesłała swój pomysł na promowanie Filii. Nagrody w postaci najnowszych tabletów ufundowało FPP „Korona”. Fundatorem zaś gier planszowych i nagród pamiątkowych była Ambasada RP na Litwie.

W ceremonii wręczenia nagród uczestniczyli Paweł Purski z Ambasady RP na Litwie, przedstawiciel Samorządu Rejonu Solecznickiego Tadeusz Romanowski, a także dr hab. Jerzy Halicki, prof. UwB - prorektor ds. studenckich. Prezes FPP „Korona” Andrzej Łuksza podzielił się z młodzieżą doświadczeniem w stawianiu pierwszych kroków w biznesie.

- Spływ to nie tylko czas spędzony w kajakach na podziwianiu malowniczych krajobrazów Gaui. Towarzyszący mu biwak integracyjny był świetną okazją, aby w luźnej, niezobowiązującej atmosferze przedsiębiorcy i studenci mogli nawiązać kontakty i wymieniać pomysły. Takie spotkania  pozwalają połączyć teorię z praktyką, młodzieńczy zapał i doświadczenie na rynku – podsumowuje koordynatorka projektu mgr Czesława Stanul.