Spotkania z Florą u biologów z UwB

Data wydarzenia 22-11-2019

Czy rośliny mogą być dowodem w sprawie o morderstwo? Jakie motyle najchętniej odwiedzają nasze ogrody? Czy drzewa albo krzewy zapadają w sen zimowy? To tylko niektóre tematy, jakie pojawią się podczas Spotkań z Florą na Uniwersytecie w Białymstoku. Pracownicy Wydziału Biologii UwB zapraszają miłośników przyrody na wykłady i warsztaty z zakresu szeroko pojętej botaniki.

Jak zapowiadają organizatorzy, ideą Spotkań z Florą jest przybliżenie świata roślin i pokazanie jego olbrzymiej różnorodności, zarówno w skali mikro, jak i makro. Uczestnicy wykładów i warsztatów dowiedzą się jak funkcjonują rośliny w sieciach zależności wytworzonych w różnorodnych ekosystemach. Będzie można np. zapoznać się z bogactwem pyłków, roślinnymi kulturami in vitro, a także prostymi sposobami na wykrywanie substancji biologicznie czynnych. Pracownicy Wydziału Biologii opowiedzą też m.in. jak reagują rośliny na niedobór składników odżywczych.

Pierwsze w tym roku akademickim Spotkanie z Florą odbędzie się 22 listopada (piątek) o godz. 12.00, w sali 1025 Wydziału Biologii. Warsztaty pt. „Kapusta też choruje - nekrotroficzne grzyby jako czynniki chorobotwórcze roślin uprawnych” poprowadzi dr Violetta Macioszek. Opowie ona o najważniejszych chorobach roślin kapustnych, do których oprócz białej i czerwonej kapusty należą kalafior, brokuł, kalarepa czy brukselka. Uczestnicy spotkania będą mogli zaobserwować przy użyciu mikroskopu świetlnego rozwój grzyba w tkankach roślinnych.

Wstęp na spotkania jest wolny, ale liczba uczestników jest ograniczona - w sprawie rezerwacji miejsc można kontaktować się pod numerem 85 738 84 30 lub adresem mailowym j.burzynska@uwb.edu.pl

 Więcej informacji o cyklu: www.biologia.uwb.edu.pl