Studenci i pracownicy UwB na start!

Data wydarzenia 18-04-2019

5 maja odbędzie się 7. PKO Białystok Półmaraton, który od lat jest największą imprezą biegową w Polsce wschodniej. W ramach biegu głównego rozegrane zostaną Akademickie Mistrzostwa w Półmaratonie. Na najlepszych czekają puchary oraz tytuły mistrzowskie.  

PKO Białystok Półmaraton od lat przyciąga na start wielu biegaczy. Bieg cieszy się dużą popularnością w akademickim środowisku w Białymstoku, ale organizatorzy zauważyli, że do stolicy Podlasia na półmaraton przyjeżdża coraz więcej studentów z całej Polski.

– Aby uatrakcyjnić rywalizację postanowiliśmy stworzyć całkowicie odrębną klasyfikację wyłącznie dla zawodników reprezentujących uczelnie. Jesteśmy otwarci nie tylko na studentów, do zgłaszania się zapraszamy również wykładowców oraz pracowników akademickich – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega. – Aby zostać sklasyfikowanym w Akademickich Mistrzostwach wystarczy przy rejestracji na bieg wpisać nazwę uczelni, którą reprezentujemy. Ponieważ wielu zawodników biega w barwach klubów biegowych dopuszczamy możliwość wpisania w zgłoszeniu obu nazw – wyjaśnia.

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo weryfikacji czy zwycięzcy Akademickich Mistrzostw są faktycznie związani z uczelnią, którą podali w zgłoszeniu.

Grzegorz Kuczyński liczy, że mistrzostwa przyciągną wielu uczestników. – Mamy w Białymstoku bardzo szybkich biegaczy związanych z uczelniami, ale liczymy na to, że do walki o tytuły mistrzowskie włączą się studenci i akademicy z innych miast. Trasa naszego biegu jest szybka, a majowy termin sprzyja organizacji biegowego wypadu ze znajomymi na Podlasie – zachęca.

Klasyfikacja drużynowa czeka

Poza tym w ramach półmaratonu prowadzona będzie klasyfikacja drużynowa, w której udział mogą wziąć zespoły reprezentujące firmy, instytucje, kluby sportowe, służby mundurowe, a także biegacze startujący pod jedną nazwą.

Zachęcamy również studentów do tworzenia własnych drużyn. Wystarczą już cztery osoby, wśród których musi znaleźć się co najmniej jedna kobieta. Nie ma górnego ograniczenia liczby członków drużyny. Należy pamiętać, że zawodnik może reprezentować tylko jedną ekipę – informuje Grzegorz Kuczyński.

Białystok idzie na rekord

Wiele wskazuje na to, że tegoroczna edycja PKO Białystok Półmaratonu będzie rekordowa. Na listach startowych znajduje się obecnie ponad 4,5 tysiąca osób. Najwięcej, bo prawie 3,2 tysiąca uczestników szykuje się do startu w biegu głównym na dystansie 21,097km. Poza tym w programie imprezy jest bezpłatny bieg śniadaniowy, bieg towarzyszący City Run na dystansie 5 kilometrów oraz biegi dla dzieci Junior City Run.

W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii imprezy do mety zlokalizowanej przy Ratuszu na Rynku Kościuszki dotarło ponad 3 tysiące biegaczy, prawie 600 więcej niż rok wcześniej. Organizatorzy podnieśli limit uczestników tegorocznego półmaratonu o tysiąc miejsc.

Zapisy internetowe na 7. PKO Białystok Półmaraton prowadzone są na tej stronie do 28 kwietnia. Pakiet startowy na bieg główny kosztuje 90 złotych.

Źródło - Fundacja Białystok Biega