Studenci pomagają w odbudowie kościoła na Syberii

Data wydarzenia 05-12-2017

21 kartonów książek zebrano w ramach akcji "Studenci Sybirakom". Dzisiaj na Wydziale Historyczno-Socjologicznym UwB rozpoczął się dwudniowy kiermasz. Dochód ze sprzedaży książek przeznaczony będzie na odbudowę kościoła w syberyjskiej wiosce Białystok.  

Kiermasz potrwa do 6 grudnia. Stoiska czynne są od godz. 9.00 do 17.00 . Pierwszego dnia już do południa, odwiedziło je ponad sto osób i połowa  z nich wyszła z niego z zakupami. Kamila Piotrowska, jedna z organizatorek akcji oszacowała, że w puszkach uzbierało się już kilkaset złotych.

Książki, które darczyńcy w ciągu minionego tygodnia mogli przynosić do wydziałowej biblioteki, podzielone zostały na trzy kategorie cenowe. Kosztują od 5 do 30 złotych. Wśród nich jest wiele unikalnych pozycji.

- Największą popularnością cieszy się literatura piękna – przyznała Kamila Piotrowska. – Sprzedaliśmy też dużo opracowań naukowych, głównie z dziedzin humanistycznych.

Największy ruch na kiermaszu panuje w przerwach między zajęciami. Organizatorzy, Stowarzyszenie Grupa Wschód, Stowarzyszenie Odra-Niemen oraz Studenckie Koło Naukowe Historyków UwB spodziewają się, że przez dwa dni uda się sprzedać większość podarowanych tomów.  

Akcja skierowana jest przede wszystkim do środowiska akademickiego, ale przyłączyć się do niej mogą wszyscy. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na odbudowę kościoła w wiosce Białystok położonej ok. 250 km od Tomska. Kościół spłonął w nocy z 19 na 20 kwietnia 2017 r. Przyczyną było najprawdopodobniej zwarcie w instalacji elektrycznej. Świątynia była jednym z najstarszych kościołów katolickich na Syberii. Miejscowość Białystok zamieszkują Polacy, którzy przyjechali tutaj w końcu XIX wieku.

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w akcji, mogą odwiedzić kiermasz jeszcze jutro, 6 grudnia do godz. 17.00. Zapraszamy!