StuKoT zaprasza na premierę spektaklu „Grzegorz Dyndała”

Data wydarzenia 10-12-2021

Studenckie Koło Teatralne StuKoT zaprasza na premierę spektaklu "Grzegorz Dyndała, czyli mąż pognębiony". Tę XVII-wieczną komedię Moliera będzie można obejrzeć w piątek, 10 grudnia w auli im. Janusza Korczaka na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Świerkowej 20. Początek o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny.

"Grzegorz Dyndała, czyli mąż pognębiony", to komedia Moliera, która po raz pierwszy została wystawiona w 1668 r. w Wersalu przez samego autora w obecności Ludwika XVI. Grzegorz to bogaty chłop, który z próżności i snobizmu ożenił się z córką biednego szlachcica. I tu zaczynają się problemy: żona Aniela go zdradza, teściowie nie szanują, a przeżyciom tytułowego bohatera zaczyna towarzyszyć słynne już powiedzenie: "Oj, Grzegorzu, Grzegorzu, głupstwoś palnął największe pod słońcem".

Czy uda mu się "załatać dziury szlacheckiego majątku" i "okupić zaszczyt ręki" jego żony, Anieli? Odpowiedzi udzieli działające na Uniwersytecie w Białymstoku Studenckie Koło Teatralne StuKoT, które postanowiło przenieść sztukę Moliera na scenę. Premierę spektaklu będzie można obejrzeć już w najbliższy piątek, 10 grudnia w auli im. Janusza Korczaka na Wydziale Nauk o Edukacji UwB przy ul. Świerkowej 20 (budynek C). Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

- Wybór spektaklu nie jest przypadkowy. Zdecydowaliśmy się na komedię, bo w trudnych czasach  teatr powinien być w pewnym sensie uskrzydlający.  A „Grzegorz Dyndała” bawi i uczy już ponad 300 lat. To z tej sztuki pochodzi znane powiedzenie „Sam tego chciałeś Grzegorzu” – mówi Tomasz Krynicki, prezes StuKoTu, który jest nie tylko współreżyserem spektaklu (wspólnie z Mariolą Wojtkiewicz), ale także będzie można zobaczyć go na scenie. 

Dodaje, że spektakl jest efektem początkowo zdalnej i trudnej pracy całego zespołu w ostatnim roku: Udało nam się działać "na przekór pandemii" i przygotowywać się w przestrzeni scenicznej. Serdecznie zapraszamy wszystkich na piątkową premierę.

Warto pamiętać, że w trakcie spektaklu będą przestrzegane zasady reżimu sanitarnego.


Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events...