Szachiści walczyli o „Puchar Rektora Uniwersytetu w Białymstoku”

Ponad 50 zawodników z całej Polski wzięło udział w Turnieju Szachowym o „Puchar Rektora Uniwersytetu w Białymstoku”, który zorganizowali Klub Środowiskowy Akademickiego Związku Sportowego Województwa Podlaskiego i Uniwersytet w Białymstoku. W zmaganiach wzięli udział także studenci naszej uczelni.

Uniwersytet w Białymstoku reprezentowało 13 zawodników. Najlepiej wypadł Karol Milewski, student Wydziału Prawa UwB, zajmując 8 miejsce w klasyfikacji generalnej i drugie miejsce wśród studentów. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się również Przemysław Pytel z Wydziału Fizyki UwB i Dominik Zianowicz z Wydziału Matematyki UwB. Zajęli odpowiedniego 4 i 5 miejsce w klasyfikacji studentów.

Turniej szachowy został rozegrany w sobotę 29 maja w hali sportowej przy ul. Świerkowej. Z królewską grą zmagało się ponad 50 zawodników z całej Polski m.in. z Białegostoku, Hajnówki, Suwałk, Siedlec, Warszawy, Olsztyna. Rywalizowały ze sobą osoby w różnym wieku. Byli zawodnicy urodzeni w latach 30-tych XX wieku, jak i szachości, którzy dopiero wkraczają w dorosłość.

W klasyfikacji OPEN pierwsze miejsce zajął Paweł Jaroch, drugie – Iwo Korolczuk, a trzecie – Jakub Kosakowski.

- Zawody miały na celu popularyzację szachów wśród społeczeństwa, podnoszenie umiejętności gry i integrację środowiska szachowego. Promowały także naszą uczelnię. Nagroda główna została ufundowana przez Rektora Uniwersytetu w Białymstoku – mówi w imieniu organizatorów Albert Miecznik z Uniwersytetu w Białymstoku. - Szczególne podziękowania należą się prorektorowi  ds. kształcenia dr. hab. Krzysztofowi Korotkichowi, który od samego początku wspierał organizatorów turnieju, a podczas zawodów osobiście wręczał nagrody zwycięzcom – dodaje.