Tarasewicz, Wołkow, Tokarczuk, czyli wystawa fotografii portretowej autorstwa Czesława Czaplińskiego w Bibliotece Uniwersyteckiej

Data wydarzenia 21-06-2022

Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia i Katedra Badań Porównawczych i Edytorstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku zapraszają 21 czerwca 2022 r. o godzinie 17.00 na wernisaż wystawy 36 fotografii portretowych autorstwa znanego na świecie polsko-amerykańskiego fotografa Czesława Czaplińskiego. Na prezentowanych zdjęciach będzie można zobaczyć znanych ludzi nauki i kultury, w tym osoby związane z naszym regionem.

Fotografie zostaną zaprezentowane szerokiej publiczności w holu wystawienniczym oraz sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia przy ul. Ciołkowskiego (kampus UwB).

Czesław Czapliński od 1979 roku mieszka w Nowym Jorku i Warszawie. Jest założycielem agencji fotograficznej Photo Medium Co. Dokumentował fotograficznie tak ważne wydarzenia, jak m.in. podróże Jana Pawła II do Polski i Stanów Zjednoczonych, kampanie prezydenckie, wizyty prezydentów Georga Busha i Michaiła Gorbaczowa oraz Michaela Jacksona w Polsce. Wydał ponad 40 książek i albumów. Artysta jest pomysłodawcą i organizatorem międzynarodowych konkursów fotograficznych.  Publikował na łamach największych i najbardziej poczytnych czasopism na świecie, a jego fotografie znajdują się w kolekcjach m.in. Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeum Sztuki w Łodzi. Za zasługi i dokonania otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Kolekcja fotografii, która pojawi się w Bibliotece Uniwersyteckiej, będzie cennym zbiorem, wzbogacającym zasoby kultury lokalnej społeczności oraz największej podlaskiej uczelni.

Prezentowane na wystawie zdjęcia przedstawiają znanych ludzi nauki i kultury, także związanych z naszym regionem. Są wśród nich Edward Redliński, Wiktor Wołkow, Leon Tarasewicz czy Andrzej Strumiłło, a także Ryszard Kapuściński, Stanisław Lem, Wiesław Myśliwski, Hanna Krall, Olga Tokarczuk, Wisława Szymborska, Miron Białoszewski i wielu innych. 

Niedługo po wernisażu, o godz. 17.30, w sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersyteckiej (I piętro) odbędzie się spotkanie z autorem fotografii, które poprowadzi dr hab. Marek Kochanowski, prof. UwB z  Wydziału Filologicznego. Ponadto będzie możliwość zakupu najnowszej publikacji Czesława Czaplińskiego pt. "Ryszard Kapuściński. Życie w podróży, życie jako podróż" i uzyskania autorskiej dedykacji.

Po zakończeniu wystawy fotografie utworzą stałą ekspozycję w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej, a z czasem także w projektowanym gmachu nauk humanistycznym, który będzie zostanie wybudowany w kampusie.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events