„Te Deum” - koncert Chóru UwB

Data wydarzenia 02-06-2016

W niedzielę 5 czerwca br. będziemy przeżywać 25. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Białymstoku oraz ustanowienia Diecezji Białostockiej. O godz. 19.00, w dolnym kościele św. Kazimierza Królewicza, ul. św. Kazimierza 2 (os. Dziesięciny) w Białymstoku dziękczynne „Te Deum” swoim koncertem wyśpiewa Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku. Część pierwsza koncertu - repertuar a cappella, część druga to koncert utworów m.in. Bacha, Schuberta, Haydna i Haendla z towarzyszeniem organów.


Wystąpią:
Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku
Edward Kulikowski - dyrygent
Józef Kotowicz - organy

 

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

 

CHÓR AKADEMICKI UNIWERSYTETU W BIAŁYMSTOKU

www.chor.uwb.edu.pl, chor@uwb.edu.pl

Chór Akademicki UwB istnieje od 1976 r. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest prof. Edward Kulikowski.

Chór tworzą studenci, absolwenci i pracownicy uniwersytetu. Początkowo chór specjalizował się w wykonywaniu literatury muzycznej a cappella, następnie rozszerzył repertuar o dzieła oratoryjne. Od lat współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku uczestnicząc w wielu przedsięwzięciach, regularnie koncertuje też w kraju i na całym świecie z uznanymi artystami i orkiestrami symfonicznymi. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień w polskich i zagranicznych konkursach oraz na licznych festiwalach. W dniu 18 maja 2012 roku w Galerii Porczyńskich w Warszawie odebrał Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka w kategorii „nagroda artystyczna” będącej wyrazem uznania i docenieniem wieloletniego, spontanicznego i bezinteresownego wysiłku chórzystów w propagowaniu w Polsce i za granicą muzyki polskiej, sakralnej i polskich pieśni patriotycznych. Ważnym odnotowania był również udział w X Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „The Singing World” (2012r., St. Petersburg, Rosja). W tym prestiżowym międzynarodowym wydarzeniu artystycznym zespół został laureatem III nagrody w kategorii chórów mieszanych.

Zespół dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, także za granicą, m.in. we Francji, w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Wydał również trzy płyty kompaktowe: ,,Polskie kolędy i pastorałki”, ,,Musica Sacra” oraz ,,Pieśni polskie”. Dziś Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku jest wizytówką artystyczną nie tylko uczelni, ale także miasta i całego regionu. 14 maja br. chór świętował jubileusz 40-lecia istnienia zespołu.

 

EDWARD KULIKOWSKI - dyrygent

Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, profesor na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Od 1977 roku dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Akademickiego Uniwersytetu w Białymstoku. Autor licznych utworów i opracowań chóralnych oraz laureat wielu nagród za działalność artystyczną.

JÓZEF KOTOWICZ - organy

Białostocki organista i pedagog. Ukończył studia w Białymstoku oraz studia podyplomowe w Warszawie w klasie organów prof. Józefa Serafina. Wykłada w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku w zakresie gry na organach i improwizacji organowej oraz jest adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku. Bierze udział w licznych krajowych festiwalach organowych, a także za granicą: wielokrotnie występował na prestiżowych festiwalach organowych w Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Słowacji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Litwie, Białorusi.

Czterokrotnie odbył tournee koncertowe do USA. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kamieniu Pomorskim 1994. Ma w swoim dorobku nagranie czterech płyt CD. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Białymstoku.