Teatr Papahema wystąpi w Uniwersyteckim Centrum Kultury

Data wydarzenia 14-02-2019

Teatr Papahema, Fundacja UwB i Uniwersyteckie Centrum Kultury zapraszają na spektakl „Macbett” na podstawie dramatu Eugène’a Ionesco.

Termin: 22 i 23 marca 2019, godz. 19.00
Miejsce: Uniwersyteckie Centrum Kultury (ul. Ciołkowskiego 1N, Białystok)
Wstęp: bezpłatny (więcej informacji poniżej)

Kiedy w 1606 roku Wiliam Szekspir pisał swojego „Makbeta”, na tronie angielskim od trzech lat zasiadał Jakub I, panujący już wcześniej w Szkocji jako Jakub VI. Król ten słynął z zamiłowania do gry w golfa. Na jego życzenie powstało pierwsze w Londynie pole golfowe. Jego matka – panująca w Szkocji, kiedy Szekspir przyszedł na świat – Maria Stuart była pierwszą znaną golfistką. Zamiłowanie do golfa królowa odziedziczyła po swoim ojcu, Jakubie IV. Gra wynaleziona prawdopodobnie w Szkocji w późnym średniowieczu jest dziś popularną na całym świecie rozrywką elit. Bohaterowie szekspirowskiej tragedii – Duncan, Makbet i Malcolm – to poprzednicy wspomnianych władców na szkockim tronie.

W 1972 roku czołowy przedstawiciel teatru absurdu Eugène Ionesco napisał sztukę będącą wariacją na temat szekspirowskiego Makbeta. W programie prapremierowego przedstawienia „Macbetta” autor pisał: „Mówiono, że owładnęła mną obsesja śmierci. A jednak wbrew temu, co można by sądzić, to nie o śmierci mówi moja ostatnia sztuka, lecz o zbrodniach i ludobójstwie. Zbrodni można uniknąć, śmierci nie. Zaintrygowało mnie również pytanie, dlaczego wierny i dzielny generał staje się zbrodniarzem, potworem; to jest sprawa Macbetta. Dlaczego? (…) Jak to się dzieje, że rewolucjoniści stają się tyranami, dyktatorami, mordercami?”. Ionesco ukazuje mechanizm rodzenia się żądzy władzy z perspektywy doświadczeń dwudziestowiecznych totalitaryzmów. Wraz z II wojną światową rozpoczął się trwający do dzisiaj proces racjonalizacji i systematyzacji okrucieństwa. Zbrodnie ludobójstwa są jego krwawym pokłosiem.

Przenosząc akcję „Macbetta” na pole golfowe, Teatr Papahema próbuje zajrzeć za kulisy władzy: władzy ponadczasowej – rozpoznawanej za pomocą mitów kulturowych i wiedzy historycznej oraz władzy współczesnej – przekształcanej przez media i mity popkultury. W spektaklu tyrania nie rodzi się na polu bitwy, ale polu golfowym – jedynej oazie luksusu i pozornego pokoju w świecie ogarniętym wojną. Kij golfowy, jako wyrafinowana wersja kija baseballowego zastępuje sztylet i berło jednocześnie.

Obsada:
Katarzyna Pietruska – Żołnierz/Caddie
Helena Radzikowska – Lady Duncan/Lady Macbett
Rafał Pietrzak – Duncan
Paweł Rutkowski – Macbett
Mateusz Trzmiel – Banco

Opieka reżyserska: Mateusz Przyłęcki
scenografia, kostiumy: Sylwia Maciejewska
muzyka: Natasza Topor/Dariusz Chociej
reżyseria światła, trailer: Tobiasz Czołpiński
plakat, zdjęcia: Lucjusz Sawicki

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek: rezerwacje@uwb.edu.pl. Prosimy podać imię i nazwisko oraz datę spektaklu. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie dwie wejściówki. Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia.


Pokazy spektaklu realizowane są w ramach Programu Rezydencji Teatralnych 2019 dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Białystok.