Transmisja z gniazda orlików krzykliwych

Data wydarzenia 05-05-2016

Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku zaprasza do oglądania transmisji z gniazda orlika krzykliwego. Podglądanie ptaków jest możliwe dzięki kamerze, jaką naukowcy zamontowali w gnieździe na terenie Nadleśnictwa Rudka. Kamerę zainstalowano z końcem marca, zanim ptaki wróciły z zimowisk. Teraz zamieszkuje tam para orlików. W gnieździe jest już także jedno jajo, które wysiaduje samica. 

Jak mówią biolodzy - główny cel tego przedsięwzięcia to szeroka popularyzacja przyrody - w atrakcyjnej formie, ale też nauki. Materiał z obserwacji będzie wykorzystany w badaniach naukowych. Niewykluczone, że posłuży także do powstania prac magisterskich studentów.

Pomysłodawcą podglądania orlików jest prof. Jan Taylor - kierownik Zakładu Ekologii Zwierząt. Zakup sprzętu sfinansował Uniwersytet w Białymstoku.

Transmisję można oglądać ze strony Instytutu Biologii:  http://biologia.biol-chem.uwb.edu.pl/aktualnosci/transmisja-z-gniazda-orlika-43/ lub pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=Iw-KIqgwWX0&feature=youtu.be