Turystyce ornitologicznej będzie poświęcona najbliższa „Popołudniowa kawka z mlekiem” na UwB

Data wydarzenia 08-02-2019

Zbliża się wiosna – okres, gdy w teren wyruszą masowo miłośnicy ptaków. Osób, które poróżują po to, by podglądać ptaki, przybywa, a Podlaskie ma im szczególnie dużo do zaoferowania. Czy takie obserwacje mogą zaszkodzić zwierzętom? Gdzie warto się wyprawić w poszukiwaniu ciekawych gatunków? To niektóre tematy najbliższej „Popołudniowej kawki z mlekiem” w Instytucie Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Spotkanie, zatytułowane „Turystyka ornitologiczna”, odbędzie się 14 lutego 2019 r. (czwartek) o godz. 17.00 w sali 2003 (I piętro). Jego współorganizatorem jest Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Dyskusję rozpocznie Adam Zbyryt z PTOP pytaniem: czy obserwowanie ptaków może im zaszkodzić? O zagadnieniach związanych z rosnącą popularnością obserwacji ptaków opowie Tomasz Kułakowski z PTOP. Wrażeniami z całorocznych obserwacji ptaków podzieli się Grzegorz Grygoruk z Towarzystwa Przyrodniczego Dubelt, a nowe ścieżki turystyczne na Białorusi przedstawi Jarosław Stepaniuk z NatureBike.

Jak informują organizatorzy, będzie to ostatnia „Popołudniowa kawka z mlekiem” w tym sezonie. Podobnie jak poprzednie, jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych.

 

Takie spotkania miłośników ptaków odbywają się w Instytucie Biologii UwB już drugi rok. Pracownicy jednostki od wielu lat realizują projekty badawcze dotyczące ptaków, m.in. bocianów, kosów czy orlików, nie brak wśród nich także fotografów przyrody. W działającym na UwB studenckim Kole Naukowym Biologów działa sekcja obrączkarska – jej członkowie organizują bądź biorą udział w takich wydarzeniach, jak Akcja Karmnik, liczenie ptaków zimujących czy Akcja Siemianówka. Zarówno pracownicy, jak i studenci biologii byli wielokrotnie gośćmi cyklu „Popołudniowa kawka z mlekiem” i opowiadali o swoich spotkaniach z ptakami, obserwacjach i wynikach badań.


Na zdjęciach:

  • Rybitwy białoskrzydłe fotografowane nad Narwią przez ornitologów niemieckich,  fot.: dr Janusz Kupryjanowicz, UwB
  • Wydrzyk wielki - rzadkość na polskim śródlądziu - obserwowany na stawach rybnych niedaleko Mińska Mazowieckiego (październik 2017), fot.: dr Krzysztof Deoniziak, UwB