UCK zaprasza na spektakl „Gallery of Modern HeArt"

Data wydarzenia 24-11-2021

Uniwersyteckie Centrum Kultury oraz Teatr Papahema zapraszają na spektakl inspirowany malarstwem i street art’em „Gallery of Modern HeArt". Obejrzeć będzie można go w środę (24 listopada) lub w czwartek (25 listopada), początek godz. 19. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc.

Są obrazy, które każą nam się na chwilę zatrzymać. Niezależnie od tego, czy spacerujemy przez muzealne sale, czy wertujemy albumy, czy – jak coraz częściej bywa – wpatrujemy się w ekran komputera albo telefonu. Bez względu na okoliczności zwracają naszą uwagę. Dlaczego akurat one? Przecież powstały w różnych epokach i technikach, rozmaita jest ich tematyka. Niektóre z nich są bardzo znane, inne widzimy po raz pierwszy. A jednak – coś je łączy. Zapewne to, że próbują nam coś „powiedzieć”. Zawierają więcej, niż pokazują. Niosą tajemnicę. Budują skojarzenia. Pokazują złożoność świata. Uczą empatii i tolerancji. Wszystko to stanowi o ich potencjale narracyjnym.

Oczywiście dobór dzieł, za pośrednictwem których opowiemy o świecie obrazów, jest względny – warunkowany wrażliwością i aktualnymi zdarzeniami. Zresztą, nie stworzyliśmy tej kompozycji sami. Impuls do przywołania na scenie konkretnych obrazów dał nam tajemniczy artysta – wandal i geniusz, który posiada niezwykłą zdolność redefiniowania pojęcia sztuki. W naszym wspólnym performansie możliwe jest spotkanie twórczości Leonarda da Vinci, Matejki, Dixa, Velazqueza, Gierymskiego, Bilińskiej, Duchampa, Delacroix, Picassa, Warhola i... Banksy'ego. Osobliwa to Galeria, tym bardziej, że jej bohaterowie, którzy zazwyczaj patrzą na nas niemi i nieruchomi, dostają tu szansę na wyjście ze swojej ramy; poza ramy tradycyjnie rozumianej sztuki.

Obsada:
Paulina Moś – Sylvia von Harden
Helena Radzikowska – Mona Lisa
Paweł Rutkowski – Stańczyk
Mateusz Trzmiel – Banksy

Reżyseria: zespół
Opieka dramaturgiczna: Elżbieta Chowaniec
Ruch sceniczny: Anna Sawicka-Hodun
Scenografia: Maks Mac
Muzyka: Natasza Topor, Dariusz Chociej
Multimedia: Agnieszka Waszczeniuk
Lalka: Aleksandra Miska-Iwańczyk
Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk

Wstęp bezpłatny, ale obowiązują rezerwacje. Jedna osoba może zarezerwować jedno miejsce, przesyłając swoje imię i nazwisko na adres rezerwacje@uwb.edu.pl i wpisując „Gallery" w tytule maila, oraz podając wybrany termin. Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia.

Czas trwania spektaklu: około 65 minut.

Spektakl dla widzów powyżej 16. roku życia.

UWAGA! W BUDYNKU UCK PRZESTRZEGAMY REŻIMU SANITARNEGO. WSZYSCY WIDZOWIE POWINNI: ZDEZYNFEKOWAĆ RĘCE PRZY WEJŚCIU (PRZY DRZWIACH ZNAJDUJE SIĘ PODAJNIK PŁYNU), ZACHOWAĆ DYSTANS 1,5 M W OCZEKIWANIU NA SPEKTAKL ORAZ PRZEZ CAŁY CZAS ZAKRYWAĆ NOS I USTA MASKĄ.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.facebook.com/events/

Fot. Marek Zimakiewicz