Uczniowie białostockich szkół poznawali filozofię pod okiem wykładowców z Uniwersytetu w Białymstoku

Data wydarzenia 22-06-2018

90 uczniów z 3 białostockich liceów wzięło udział w projekcie „Filozoficzne forum aktywności społecznej Uniwersytetu w Białymstoku”. Zakończył się pierwszy etap jego realizacji.

Zajęcia prowadzili naukowcy, którzy na co dzień wykładają filozofię na największej podlaskiej uczelni. Zapoznawali uczniów z najważniejszymi kierunkami filozoficznymi, podstawami logiki i heurystyki, uczyli poprawnego argumentowania.

- Szczególnie wartościowe wydaje mi się to, że udało nam się zachęcić młodych ludzi do samodzielnego, krytycznego myślenia i wymiany poglądów. Podczas zajęć staraliśmy się, by oprócz części wykładowej był czas na zadawanie pytań, dyskusję. I uczniowie się w to angażowali – relacjonuje prof. Małgorzata Kowalska z UwB, która jest koordynatorem merytorycznym projektu. – Młodzież sama przyznawała, że podczas zwykłych szkolnych lekcji często nie ma możliwości albo czasu na swobodną wymianę zdań i opinii.

Kurs obejmował 50 godzin podzielonych na 5 bloków tematycznych: od podstawowych problemów filozofii, przez elementy historii tej dziedziny nauki, filozofii kultury i filozofii społecznej, po etykę z elementami myśli politycznej.

W zajęciach wzięli udział uczniowie - w większości drugoklasiści – z 3 białostockich szkół: II LO im. księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, III LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, XI LO im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Uczestnicy projektu otrzymali od Uniwersytetu w Białymstoku pamiątkowe certyfikaty.

W nowym roku szkolnym z zajęć będzie mogła skorzystać kolejna, 90-osobowa grupa uczniów. Rekrutacja rozpocznie się we wrześniu. Projekt, pod nazwą „Filozoficzne forum aktywności społecznej Uniwersytetu w Białymstoku”, będzie realizowany do lipca 2019 r. Uczelnia pozyskała pieniądze na jego realizację (ponad 88 tys. zł) w ramach konkursu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.