„Ukraina blisko nas” – nowa ekspozycja Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego w kampusie UwB

W holu Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku w kampusie można obejrzeć wystawę pt. „Ukraina blisko nas”. Prezentowane są na niej eksponaty związane m.in. ze sztuką i rzemiosłem ludowym Ukrainy, np. wyszywanki, kolorowo haftowane koszule, spódnice, bieżniki, biżuteria, ceramika, pisanki. Wystawa będzie prezentowana do 15 maja 2022 r.

- W tych trudnych, niewyobrażalnych czasach, myślami i sercem jesteśmy z narodem ukraińskim. Chcemy wyrazić swoją solidarność z Ukrainą. Z inicjatywy Izabeli Dziekańskiej, doktorantki na Wydziale Biologii i dzięki udostępnionym przez nią i przez jej koleżankę panią Maję Szybińską części eksponatów, w tym z Huculszczyzny, zorganizowaliśmy wystawę pt. „Ukraina blisko nas”. Chcemy przedstawić niewielki fragment bogactwa rękodzieła ludowego naszych sąsiadów. Daje ono wyobrażenie o tym, że Ukraina jest krajem bogatym w niepowtarzalne, wzbudzające podziw i zachwyt całego świata skarby sztuki ludowej. Dawne rzemiosło ludowe jest ważną częścią dziedzictwa kulturowego Ukrainy oraz nieodłącznym elementem jej historii – mówi dr Anna Matwiejuk, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

Wystawa prezentowana jest w holu Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, na parterze. Można ją oglądać do 15 maja 2022 r.

- Ukraina jest krajem odznaczającym się niezwykłym bogactwem i oryginalnością rękodzieła ludowego, począwszy od haftu - dumy narodowej, który wyszywa ten kraj wzdłuż i wszerz, różniąc się przy tym, w zależności od rejonu, rodzajami ściegów, motywami zdobniczymi, kompozycją, a także kolorystyką. Na wystawie można zobaczyć m.in. oryginalne koszule, ręczniki udostępnione przez moją przyjaciółkę, kolekcjonerkę i wielką miłośniczkę rękodzieła ludowego Maję Szybińską. Patrząc na nie, trudno nie czuć podziwu dla umiejętności, jak i wielkiej cierpliwości ukraińskich hafciarek – podkreśla doktorantka mgr Izabela Dziekańska.

Jak przypominają organizatorzy wystawy, na całym świecie znane są prace ludowych rzemieślników ze wsi Petrykiwka (ukr. Петриківка) w obwodzie dniepropietrowskim (południowo-wschodnia część Ukrainy). Ozdoby Petrykiwka charakteryzuje bogate zdobnictwo roślinne i zwierzęce. Szeroko stosowane są motywy kwiatów ogrodowych (astry, dalie, maki, niezapominajki, róże, słoneczniki) i łąkowych (chabry bławatki, rumianki), owoców (truskawki, maliny, kaliny, winogrona) oraz ptaków (koguty, pawie) i koni. Charakterystyczny jest również motyw ozdobnych liści (paprocie). Tradycję malarstwa przekazuje się w rodzinach z pokolenia na pokolenie.

- Prace w malarstwie Petrykiwka można spotkać na papierze, drewnie, meblach, ceramice, porcelanie, szkle, odzieży, muralach. Ukraińska sztuka malowania została wpisana w 2013 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stając się jednym z głównych symboli Ukrainy. Na wystawie można oglądać zachwycające, kolorowe bluzki i talerze z fantastycznymi formami kwiatów – dodaje dr Anna Matwiejuk.

- W obliczu wojny Ukraina potrzebuje pomocy. Pieniądze na pomoc Ukrainie można wpłacać, m.in. na konta organizacji humanitarnych – dodaje mgr Wiesław Mikucki z UCP.

W holu Wydziału Biologii (na parterze) znajduje się punkt zbiórki potrzebnych rzeczy dla Ukrainy. Zbiórkę zorganizowała Rada Samorządu Studenckiego Wydziału Biologii UwB. Pełną listę potrzebnych produktów można znaleźć na stronie internetowej białostockiego Centrum Aktywności Społecznej (CAS).

Fot. Anna Matwiejuk, UCP