Uniwersytecki Gabinet Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego z nowymi pamiątkami

Data wydarzenia 27-10-2016

Dziś, podczas wizyty Karoliny Kaczorowskiej, wdowy po Ryszardzie Kaczorowskim, Ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie, uniwersytecka kolekcja pamiątek związanych z Prezydentem Kaczorowskim wzbogaciła się o akt nadania Prezydentowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku - wraz z symbolicznym kluczem. Uroczystość nadania tego tytułu odbyła się niemal dokładnie 26 lat temu, 26 października 1990 roku.
- Uważam, że jest to najgodniejsze miejsce, w którym mogę zostawić te pamiątki. I za to wam dziękuję – powiedziała Karolina Kaczorowska. - Wraz z każdym takim przedmiotem mój mąż symbolicznie powraca do Białegostoku, miasta, które tak kochał.

 - Będziemy o nie dbać, pokazywać i chwalić się nimi - zapewniał rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski, dziękując za przekazane dary. 

Gabinet Ryszarda Kaczorowskiego to ekspozycja przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytecką, na którą składają się przede wszystkim pamiątki po Prezydencie przekazane przez jego małżonkę. Kustoszem Gabinetu jest prof. Adam Dobroński, historyk z UwB. Prezydentowa Kaczorowska podkreśliła dziś, że i jej, i jej córce Alinie, bardzo podoba się nowa siedziba Gabinetu w kampusie uniwersyteckim, oraz jego urządzenie. Pani Prezydentowa podziękowała też mgr Halinie Brzezińskiej-Stec, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej, za zaangażowanie w taką formę upamiętnienia Ryszarda Kaczorowskiego.

Już niedługo uniwersyteckie zbiory wzbogacą się o pokaźną kolekcję nagrań audiowizualnych dokumentujących życie Prezydenta Kaczorowskiego, także jego wizyty w Polsce. Na razie na UwB trafiło kilka pierwszych taśm – również podarowanych przez Prezydentową Karolinę Kaczorowską. Nagrania są jednak dość stare – to w większości taśmy VHS, które wymagają czyszczenia i korekty jakości obrazu i dźwięku. Biblioteka Uniwersytecka planuje je zdigitalizować. Pierwszą próbkę tak opracowanych nagrań Pani Karolina Kaczorowska mogła obejrzeć już dziś.