Uniwersyteckie Centrum Kultury zaprasza na spektakl "Ściana z widokiem"

Data wydarzenia 19-03-2022

Uniwersyteckie Centrum Kultury oraz Grupa Coincidentia zapraszają na spektakl ‘Ściana z widokiem’. Obejrzeć będzie można go 19 i 20 marca w siedzibie UCK przy ul. Ciołkowskiego. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc.

Bliskość, czułość, obecność. Pojęcia tak ważne dla każdego z nas, niezbędne do budowania relacji i bezpiecznej wizji świata, w jednym krótkim momencie znalazły się w opresji. Ledwie zdołaliśmy je wypowiedzieć, polubić, a już tracimy je z oczu w wyniku zamknięcia i narastającej samotności. A może pustka, którą odczuwamy zawsze gdzieś w nas była, tylko teraz widzimy ją wyraźniej? W tej pustce szukamy nowych pojęć, inne redefiniujemy. W spektaklu „Ściana z widokiem” próbujemy to zrobić za pomocą metafory, w przekonaniu, że tylko ona pozwoli nam lepiej świat zrozumieć.

Posługując się materiałami z warsztatów twórczych z dziećmi i młodzieżą tworzymy model, który w poetycki sposób przymierzamy do rzeczywistości postrzeganych w skali mikro i makro. Świat Kuby, głównego bohatera spektaklu jest kosmosem, który można zamknąć w małym akwarium, a zarazem nie mieści się w wyobrażalnych granicach. Samotność jest jednocześnie samotnością jednego dziecka i samotnością nas wszystkich. Wraz z bohaterem szukamy antidotum na tę pustkę. W wyobrażonym przez nas świecie może być nim spotkanie. Płynącą z niego przyjemność i radość wyrażamy poprzez sztukę. Sztuka jest dla nas drzwiami, które próbujemy stworzyć na naszej symbolicznej ścianie. Bruno Schulz pisał w „Samotności”: „Nie ma pokoju tak zamurowanego, żeby się na takie drzwi zaufane nie otwierał”. Z udziałem widzów spektaklu spróbujemy takie drzwi „zainsynuować”, zadając pytanie, nie tyle o to co za nimi jest, ale jak do nich dojść.

Spektakl będzie można obejrzeć:

19 marca (sobota), godz. 18.00,
20 marca (niedziela), godz. 11.00,
20 marca (niedziela), godz. 18.00.


autor: Robert Jarosz
reżyseria: Konrad Dworakowski
muzyka: Robert Jurco
scenografia: Konrad Dworakowski
multimedia: Sebastian Łukaszuk, Konrad Dworakowski
współpraca scenograficzna: Małgorzata Tarasewicz-Wosik
konsultacje pedagogiczne: Mariola Wojtkiewicz
warsztaty wizualne: Martyna Dworakowska
reżyseria światła: Bogusław Kasperuk

występują:
Dagmara Sowa (Orso)
Paweł Chomczyk (Kuba)
Krystian Chomczyk (Dziecko)

Wstęp bezpłatny. Obowiązują rezerwacje. Aby dokonać rezerwacji należy przesłać swoje imię i nazwisko na adres rezerwacje@uwb.edu.pl, wpisując ‘Ściana z widokiem’ w tytule maila oraz podając wybrany termin. Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia.

Informujemy, że w związku z aktualną sytuacją epidemiczną w Polsce liczba miejsc na widowni w UCK jest ograniczona zgodnie z obowiązującymi przepisami. Limit nie obejmuje osób zaszczepionych. Dlatego zwracamy się z uprzejmą prośbą o zawarcie w mailu dodatkowej, dobrowolnej informacji o posiadaniu lub nie certyfikatu covidowego.

Dokonanie rezerwacji jest równoznaczne ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych w tym celu.

Spektakl dla widzów powyżej 12. roku życia.

UWAGA! W BUDYNKU UCK PRZESTRZEGAMY REŻIMU SANITARNEGO. WSZYSCY WIDZOWIE POWINNI: ZDEZYNFEKOWAĆ RĘCE PRZY WEJŚCIU (PRZY DRZWIACH ZNAJDUJE SIĘ PODAJNIK PŁYNU), ZACHOWAĆ DYSTANS 1,5 M W OCZEKIWANIU NA SPEKTAKL ORAZ PRZEZ CAŁY CZAS ZAKRYWAĆ NOS I USTA MASKĄ.