Uniwersytet w Białymstoku na XVIII Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki

Data wydarzenia 07-05-2022

Blisko 190 wydarzeń przygotował Uniwersytet w Białymstoku w ramach XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. O festiwalowych planach i atrakcjach organizatorzy mówili dziś (1.04.2022) podczas konferencji prasowej. Największą podlaską uczelnię reprezentowała prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej.

 

Tegoroczny festiwal odbędzie się w dniach 7-13 maja. Jego hasłem jest motto Alberta Einsteina: "Przyszłość należy do wyobraźni". Festiwalowe imprezy przygotowało 12 podlaskich uczelni oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Koordynatorem XVIII edycji PFNiS jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

 

- Ten festiwal to pokaz jedności i siły. Tej jedności potrzebujemy w tych dniach na każdym poziomie. My jako uczelnie pokazujemy po raz kolejny, że gdy w grę wchodzi dzielenie się naszym potencjałem ze społeczeństwem, jesteśmy jedną wielką drużyną – mówił prof. Marcin Moniuszko z UMB.

 

Jak podkreślała podczas konferencji prasowej prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, Uniwersytet w Białymstoku jak zawsze przygotował niezwykle różnorodną ofertę wydarzeń festiwalowych. To w sumie blisko 190 pozycji.

 

- Zapraszamy na różnego rodzaju wykłady, spektakle, wystawy. Zapraszamy do laboratoriów biologicznych, chemicznych i fizycznych. Jestem przekonana, że nasze propozycje będą cieszyć się ogromnym powodzeniem uczniów szkół - i podstawowych, i wyższych. Przedszkolaków i ich rodziców. Swoją ofertę kierujemy też do seniorów – wyliczała prof. Święcicka. - W sposób szczególny zapraszam Państwa do Uniwersytetu w Białymstoku 13 maja, kiedy organizujemy masę wydarzeń. Warte polecenia jest nasze nowo otwarte Planetarium i Obserwatorium UwB, gdzie będzie można posłuchać np. o czarnych dziurach. Zapraszają do siebie m.in. matematycy, którzy będą dzielić się strategiami gier komputerowych. Chemicy zapraszają na ciekawe eksperymenty. Zapraszamy do zwiedzania Lasu Zwierzynieckiego z naszymi biologami, do odwiedzenia Centrum Przyrodniczego. Nasza oferta jest niezwykle bogata.

 

Pierwsze festiwalowe atrakcje Uniwersytet w Białymstoku zaprezentuje już 8 maja (niedziela), podczas Rodzinnego Pikniku Naukowego na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Można będzie eksperymentować i odkrywać matematykę, przekonać się, czy owady to żywność przyszłości, dowiedzieć się więcej o swoich liniach papilarnych na stoisku daktyloskopijnym. Fizycy przygotowali m.in. zestawy pomiarowe do badań efektów mechanicznych, optycznych, magnetycznych oraz termicznych, gry zręcznościowe i wyścigi robotów. Można też będzie np. obejrzeć stroje z różnych epok historycznych.

 

13 maja festiwalowych gości zaproszą na swoje wydarzenia wszystkie wydziały i instytuty Uniwersytetu w Białymstoku, a także Uniwersyteckie Centrum Kultury, Biblioteka Uniwersytecka, Planetarium i Obserwatorium, Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych. Nudzić się więc nie będą i humaniści, i przyrodnicy, i pasjonaci nauk ścisłych, i wielbiciele sztuki. Można będzie np. poznać historię sera w dziejach ludzkości, a nawet spróbować serów francuskich i poznać ich nazwy, zobaczyć symulację rozprawy rozwodowej, obejrzeć wystawę niezwykłych zdjęć promującą album „Ścieżkami Puszczy Knyszyńskiej”, poznać zabawy skautingowe dla dzieci. Seniorzy mogą wybrać się na warsztaty z pisania wiadomości e-mail po angielsku.

 

Ponadto 10 maja odbędzie się debata pt. EU & Me poświęcona przyszłości młodzieży w Unii Europejskiej.

 

Dzień później (11.05) gościem UwB będzie Karol Wójcicki - popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy, autor największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach”, który w auli Wydziału Nauk o Edukacji spotka się z miłośnikami wiedzy o kosmosie. Natomiast Teatr bez Nazwy zaprezentuje w Uniwersyteckim Centrum Kultury spektakl „Słońce też wschodzi”.

 

12 maja Biblioteka Uniwersytecka im. Jerzego Giedroycia zaprasza ukraińskie dzieci i młodzież do wspólnego zwiedzania jej siedziby i kampusu. Tego samego dnia w UCK odbędzie się też kolejna edycja Kreatywnych Rozmów o Nauce organizowanych przez Parlament Studencki UwB. Można będzie również zwiedzić wystawę dzwonków z całego świata i spotkać się z ich kolekcjonerem Lechem Pileckim.

W organizację Festiwalu włączyła się także Filia UwB w Wilnie. Przygotowała m.in. wykład o rynku chińskim oraz zajęcia na temat regeneracji i promocji zdrowia współczesnego człowieka.

 

Można już rejestrować się na festiwalowe wydarzenia. Szczegółowy wykaz imprez można znaleźć na stronie http://podlaskifestiwal.pl/


 

PARTNERZY I PATRONI XVIII FESTIWALU NAUKI I SZTUKI:

 

Partnerzy wydarzenia: Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Miasto Białystok, Stadion Miejski, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Białegostoku, Prezydent Miasta Łomża, Prezydent Miasta Suwałki.

 

Patroni medialni: TVP3 Oddział Białystok, Polskie Radio Białystok, Kurier Poranny i Gazeta Współczesna, Bialystokonline, 4lomza, suwalki.info, Radio Akadera, TVP Platon.

 

XVIII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki dofinansowano ze środków budżetu państwa: Program Społeczna Odpowiedzialność Nauki - popularyzacja nauki i promocja sportu Ministra Edukacji i Nauki