Uniwersytet w Białymstoku przygotował stronę z ofertą dla szkół

Prawie 180 różnych propozycji dla uczniów, głównie szkół ponadpodstawowych, przygotował Uniwersytet w Białymstoku. Wszystko zebrane jest w jednym miejscu - na stronie internetowej www.szkoly.uwb.edu.pl. To tutaj nauczyciele, wychowawcy i pedagodzy znajdą propozycje specjalnych wykładów czy warsztatów przygotowanych przez jednostki UwB.

Na stronie są wszystkie potrzebne informacje o zajęciach: opis tematyki, forma w jakiej są realizowane (wykład, warsztat, dyskusja, pokaz itp.), miejsce (na uczelni, w szkole, online) i kontakt do osoby prowadzącej. Swoje propozycje przygotowały wszystkie wydziały i instytuty uczelni, ale nie tylko.  

- Uczniów zaprasza też do siebie Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy, które zebrało już 1700 unikatowych eksponatów i na tej bazie prowadzi atrakcyjne spotkania edukacyjne. Biblioteka Uniwersytetu w Białymstoku przygotowuje m.in. oprowadzanie po Gabinecie Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Już teraz odwiedzający kampus przy ul. Ciołkowskiego mogą podziwiać 8 tysięcy dzwonków ze 130 krajów – to może być nietypowa lekcja geografii - wymienia Dorota Sawicka, kierownik Centrum Popularyzacji Nauki i koordynator oferty dla szkół. - Na naszej stronie opisane zostały także możliwości skorzystania z niezwykłych projekcji w Planetarium UwB – obiekt już wkrótce zaprosi pierwszych widzów.

Na stronie www.szkoly.uwb.edu.pl są także filmy przygotowane specjalnie z myślą o maturzystach. Wkrótce pojawią się propozycje dla szczególnie uzdolnionych uczniów i pasjonatów nauki. Uniwersytet w Białymstoku chce ich zaprosić do wspólnego wchodzenia w świat nauki, rozwijania pasji w ramach przygotowywanego programu tutorskiego.

Strona będzie na bieżąco aktualizowana, a oferta – wzbogacana.

- Zależy nam na tym, by z ciekawych propozycji przygotowanych przez pracowników Uniwersytetu w Białymstoku skorzystało jak najwięcej szkół i uczniów. Dlatego zamysł strony internetowej z ofertą oraz tutoringu konsultowaliśmy już z powołaną przez nas Radą Dyrektorów Szkół. Natomiast w najbliższy wtorek zaprezentujemy je szerzej podczas kolejnego już Forum Dyrektorów Szkół, na które zaprosiliśmy przedstawicieli szkół ponadpodstawowych z całego regionu – dodaje dr hab. Jolanta Muszyńska, prof. UwB, prorektor ds. studenckich.

Spotkanie odbędzie się na Wydziale Prawa UwB i będzie okazją do zaprezentowania propozycji Wydziału. Mowa też będzie o wolontariacie szkolnym w czasie kryzysu oraz o założeniach programu tutorskiego dla najzdolniejszych uczniów.