Uniwersytet w Białymstoku rozwój ma w naturze! Podsumowujemy 2021 rok

Kolejnych sześciu pracowników naukowych UwB otrzymało tytuł profesora. Na uczelni powiększyło się też grono doktorów habilitowanych i badaczy ze stopniem doktora. Nie zabrakło również prestiżowych nagród i wyróżnień, ważnych projektów i inwestycji. Taki był 2021 rok na Uniwersytecie w Białymstoku.

Podsumowanie rozpoczynamy od jubileuszu. Wraz z uroczystą inauguracją roku akademickiego 2021/2022 największa podlaska uczelnia rozpoczęła 25. rok swojej działalności. Jej historię, rozwój i teraźniejszość można było zobaczyć na niezwykłej wystawie, która stanęła na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Jubileuszowych wydarzeń będzie więcej! Już wkrótce ruszy m.in. specjalna strona internetowa poświęcona 25-leciu UwB.

 

 

Nowi profesorowie, doktorzy i doktorzy habilitowani

Niezmiennie od lat największą siłą Uniwersytetu w Białymstoku jest jego rozwój naukowy.

W 2021 roku kolejnych 6 pracowników naukowych UwB otrzymało tytuł profesora. To prof. Elżbieta Dąbrowicz (Wydział Filologiczny), prof. Anna Wydrycka (Wydział Filologiczny), prof. Wioletta Wejs-Milewska (Wydział Filologiczny), prof. Andrzej Panasiuk (Wydział Prawa), prof. Piotr Nowak (Instytut Filozofii) oraz prof. Andrzej Stupakiewicz (Wydział Fizyki).

Na uczelni powiększyło się również grono doktorów habilitowanych (ten stopień uzyskało w 2021 roku 9 pracowników UwB) oraz doktorów (8 pracowników UwB).

Z naukowcami, doktorantami i studentami UwB wiążą się ważne granty, projekty, badania, publikacje, konferencje, czy akcje społeczne. Nie brakowało ich także w mijającym roku. O większości z nich informujemy na stronie internetowej Uczelni (zakładki: Aktualności oraz Nauka/konferencje).  

 

Wyróżnienia i nagrody

Dokonania przedstawicieli UwB są doceniane nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

W 2021 roku Uniwersytet w Białymstoku, jako jedna z 19 polskich uczelni, znalazł się wśród najlepszych na świecie w najnowszej edycji QS World University Rankings 2022. UwB został w tym zestawieniu uwzględniony po raz pierwszy i jako jedyna uczelnia z województwa podlaskiego.

Uniwersytet w Białymstoku znalazł się również w prestiżowym gronie 25 polskich uczelni akademickich odnotowanych w corocznym rankingu dyscyplin – Global Ranking of Academic Subjects (GRAS). Tutaj również UwB był jedynym reprezentantem województwa podlaskiego.

Kolejne ważne wyróżnienie: Uniwersytet w Białymstoku, jako jedna z sześciu szkół wyższych w Polsce, został uhonorowany nagrodą ELSEVIER Research Impact Leaders Award. Przyznawana jest ona uczelniom, które wnoszą największy wkład w postrzegalność (visibility) polskiej nauki na świecie. UwB zwyciężył w kategorii Natural Sciences (obszar nauk ścisłych i przyrodniczych).

Ponadto czworo naukowców UwB ponownie znalazło się wśród najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności ich prac naukowych. Ranking opublikowała firma ElsevierNa liście znaleźli się: prof. Piotr Jaranowski – astrofizyk z Wydziału Fizyki UwB, dr hab. Andrzej Bajguz, prof UwB – biochemik z Wydziału Biologii, a także dwoje pracowników Wydziału Chemii: prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz zajmująca się chemią analityczną i prof. Krzysztof Winkler specjalizujący się w chemii materiałów.

 

Ważne inwestycje

To był dobry rok także pod względem inwestycyjnym!

Największa podlaska uczelnia wyłoniła wykonawcę siedziby dla swojej Filii w Wilnie – Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego. Budynek zaprojektuje i wybuduje litewska firma UAB „MOSTA”. Nowa siedziba ma być gotowa w ciągu trzech lat. Koszt inwestycji to nieco ponad 8,5 mln euro.

Ponad 30 mln zł kosztował z kolei nowy gmach Biblioteki Uniwersyteckiej w kampusie przy ul. Ciołkowskiego, który został otwarty w połowie roku. Do dyspozycji studentów, pracowników UwB, a także mieszkańców są m.in.: wypożyczania, czytelnia z antresolą i wewnętrznym dziedzińcem, kabiny do pracy indywidualnej. W nowej siedzibie biblioteki zmieści się nawet milion woluminów.

Z biblioteką sąsiaduje Obserwatorium z Planetarium. Jego budowa jest już zakończona, a w tym roku na najwyższej kondygnacji został zamontowany nowoczesny, ważący kilkaset kilogramów teleskop ASA 600. Średnica głównego lustra wynosi 60 centymetrów. To unikatowy i jeden z największych tego typu teleskopów w Polsce. Będzie używany do celów dydaktycznych i naukowych.

 

Promujemy się naukowo i zdrowo

W 2021 roku Uniwersytet w Białymstoku, po raz pierwszy w swojej historii, zaprezentował się podczas Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju. Pokazał osiągnięcia swoich naukowców, promował edukację proekologiczną i rozdawał piękne prezenty prosto z Wydawnictwa UwB. W dodatku wolontariuszami w Pawilonie Polski została piątka studentów UwB. Ich praktyki w Dubaju właśnie dobiegają końca. Udział największej podlaskiej uczelni w Expo był możliwy dzięki Xylopolis – projektowi promującemu województwo podlaskie. UwB jest jednym z jego partnerów.

Zdrowy i ekologiczny styl życia Uniwersytet w Białymstoku promuje także dzięki własnej pasiece, która stanęła na dachu Wydziału Biologii. Pierwsze miodobranie  odbyło się w lipcu. Udało się zebrać ok. 30  kilogramów miodu. Ten smaczny, w pełni uniwersytecki płyn nie jest na sprzedaż. To produkt promocyjny UwB.