Uniwersytet w Białymstoku w kolejnym prestiżowym światowym rankingu uczelni!

Uniwersytet w Białymstoku jako jedna z 19 polskich uczelni znalazł się wśród najlepszych na świecie w najnowszej edycji QS World University Rankings 2022. Największa podlaska uczelnia została w tym zestawieniu uwzględniona po raz pierwszy i jest jedyną z województwa podlaskiego.

QS World University Rankings należy – obok Rankingu Szanghajskiego, THE World University Rankings i US News Global University Ranking - do czterech najpopularniejszych tego typu zestawień na świecie. Jego metodologia obejmuje takie kryteria, jak reputacja uczelni w międzynarodowym środowisku akademickim i wśród pracodawców, dostępność kadry dla studentów, cytowania oraz stopień umiędzynarodowienia kadry i studentów.

W tegorocznym rankingu najlepszych uczelni znalazło się w sumie 1300 uniwersytetów i politechnik z całego świata. UwB znalazł się w grupie sklasyfikowanej na miejscach 1001-1200.

- To dla nas bardzo dobry rok, jeśli chodzi o obecność w światowych rankingach. Zaczynamy być dostrzegani zarówno w zestawieniach opierających się przede wszystkim na dokonaniach naukowych, jak i tych, w których dużą rolę odgrywa prestiż, międzynarodowa rozpoznawalność. To zasługa przede wszystkim znakomitych badaczy z Uniwersytetu w Białymstoku, którzy odnoszą sukcesy na światową skalę. Wierzę, że utrzymamy ten wznoszący trend – komentuje prof. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej UwB.

Informacje o QS World University Rankings można znaleźć pod adresem topuniversities.com.

Przypomnijmy, że pod koniec maja ukazał się inny ważny światowy ranking uczelni - Global Ranking of Academic Subjects (GRAS), przygotowywany przez tę samą agencję, która opracowuje Ranking Szanghajski (Academic Ranking of World Universities - ARWU). W nim także UwB został po raz pierwszy odnotowany i również jako jedyna podlaska uczelnia. W rankingu GRAS znalazło się łącznie 25 polskich uczelni.

 

Źródło – perspektywy.pl