Uniwersytet w Białymstoku wspiera maturzystów! Także online

W przygotowaniu się do egzaminu z WOSu pomagają maturzystom naukowcy z Wydziału Prawa UwB. Już 2 czerwca zapraszają na kolejne spotkanie online, tym razem z prawem konstytucyjnym. Tegorocznych absolwentów wsparli też m.in. matematycy i biolodzy. Teraz wszyscy trzymają kciuki za powodzenie na egzaminie dojrzałości.

Uniwersytet w Białymstoku od lat prowadzi kursy, szkolenia, wykłady czy akademie dedykowane właśnie maturzystom. Młodzi ludzie pod okiem nauczycieli akademickich mogą pogłębić swoją wiedzę, czasem nadrobić braki albo lepiej zrozumieć daną dziedzinę nauki.

W tym roku maturzyści też mogli i nadal mogą liczyć na wsparcie naukowców z UwB. Nawet w tych ostatnich dniach przed egzaminem dojrzałości, który rozpocznie się, wyjątkowo, 8 czerwca.

Specjalną ofertę dla absolwentów liceów i techników przygotował Wydział Prawa UwB. Wszystkich zainteresowanych maturzystów, a szczególnie tych, którzy będą zdawać egzamin z wiedzy o społeczeństwie, zaprasza na bezpłatne spotkanie online. Będzie to webinarium dotyczące prawa konstytucyjnego. Spotkanie poprowadzi dr hab. Andrzej Jackiewicz – ekspert z Katedry Prawa Konstytucyjnego i Systemów Politycznych Wydziału Prawa.

- Na pewno będę mówił o tym, czym jest prawo konstytucyjne, jaką rolę pełni i powinno pełnić we współczesnym świecie, jak to jest w Polsce, jaki charakter mają przepisy prawa konstytucyjnego – wymienia dr hab. Andrzej Jackiewicz.

Spotkanie z maturzystami odbędzie we wtorek 2 czerwca 2020 roku za pośrednictwem platformy Zoom. Początek godz. 10. Osoby, które chcą uczestniczyć w webinarze proszone są o nadsyłanie zgłoszeń do 31 maja na adres promocja.wydzialu.prawa@uwb.edu.pl, w tytule wpisując "Prawo konstytucyjne w pigułce", w treści zaś swoje imię i nazwisko.

Będzie to już drugie takie spotkanie z maturzystami. W czasie pierwszego uczniowie dostali w pigułce prawo karne. Wykład prowadził prof. UwB Wojciech Filipkowski, kierownik Pracowni Kryminalistyki Wydziału Prawa. Matura z przedmiotu wiedza o społeczeństwie to przepustka na wiele kierunków studiów. Na Uniwersytecie w Białymstoku wynik z WOS jest brany pod uwagę m.in. przy rekrutacji na prawo, ekonomię, administrację, historię, socjologię czy filozofię.

Ale nie tylko Wydział Prawa wspiera maturzystów. Z pomocą pośpieszył też Wydział Matematyki UwB. Praktycznie przez cały rok szkolny - od października do kwietnia - prowadzony był tu bezpłatny kurs przygotowujący do matury z matematyki na poziomie rozszerzonym oraz do studiów na kierunkach ścisłych. Zajęcia – w sumie 40 spotkań - prowadzili nauczyciele akademiccy. Uczestniczyło w nich 70 uczniów z całego regionu. Taki był limit miejsc, choć chętnych było znacznie więcej.

- Spotykaliśmy się w soboty na terenie kampusu uniwersyteckiego. Maturzyści uczyli się bardziej zaawansowanych, niestandardowych metod rozwiązywania zadań, które nie są omawiane w szkole. Ostatnie zajęcia z powodu koronawirusa musieliśmy przenieść do internetu – mówi dr Tomasz Czyżycki z Wydziału Matematyki UwB

Ważną cały rok ofertę dla szkół ponadpodstawowych ma też Wydział Biologii UwB. To cały pakiet wykładów, z których mogą korzystać podlascy uczniowie. Tematy bardzo różnorodne – to m.in. tajemnice ludzkiego mózgu, DNA i jego rola w funkcjonowaniu organizmów, komórki macierzyste czy globalne zmiany w środowisku. W tym pakiecie znajdują się również aktualne tematy związane z pandemią wywołaną przez koronawirus. 

- Jeszcze przed epidemią prowadziliśmy na wydziale bardzo wiele wykładów dla młodzieży, które cieszyły się ogromną popularnością. Jak najbardziej mogli z nich korzystać także maturzyści, którzy chcieli poszerzyć swoją wiedzę, lepiej przygotować się do egzaminu – podkreśla prof. UwB Ada Wróblewska, prodziekan Wydziału Biologii.

Co ważne, szkoły lub osoby zainteresowane mogą wybrać sobie temat wykładu, kontaktując się bezpośrednio z jego prowadzącym.