Uniwersytet w Białymstoku wystawił na sprzedaż 3 nieruchomości. To m.in. dawny „dom partii”

Trzy nieruchomości należące do Uniwersytetu w Białymstoku czekają na nowych właścicieli. Największa podlaska uczelnia wystawiła na sprzedaż 2 budynki w centrum Białegostoku wraz z działkami, na których są położone: to gmachy przy Placu NZS 1 (tzw. „dom partii) oraz przy ul. Liniarskiego 3. Pod młotek idzie także Dom Pracy Twórczej w Szczecinowie na Mazurach. Na oferty kupna UwB czeka do 24 czerwca.

Sprzedaż dwóch pierwszych nieruchomości ma związek z planami rozbudowy kampusu przy ul. Ciołkowskiego. Mają się tam przenieść jednostki, które teraz funkcjonują przy Placu NZS i przy Liniarskiego: Wydział Filologiczny, Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych, Instytut Filozofii. 

- Ta przeprowadzka jest już przesądzona i wkrótce będziemy mogli zdradzić więcej szczegółów dotyczących kolejnych inwestycji w kampusie. Jedno jest pewne: możemy już szukać nowych właścicieli dla obiektów, z których wyprowadzą się nasi humaniści. Oba są świetnie położone, dlatego liczę na zainteresowanie inwestorów – mówi prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

I dodaje, że władze uczelni liczą na taki model sprzedaży, w jakim kilka lat temu udało się sprzedać budynek przy ul. Akademickiej: transakcja już teraz, wydanie nieruchomości nowym właścicielom – w połowie 2026 roku, czyli po przeprowadzce wydziałów i instytutów humanistycznych do kampusu.

Największą ze sprzedawanych nieruchomości jest dawna siedziba KW PZPR przy obecnym Placu NZS, u zbiegu ulic Kalinowskiego i Liniarskiego. Powierzchnia działek, na których się znajduje, to łącznie 0,4820 ha. Powierzchnia użytkowa budynku dydaktycznego to 5654 m2. Ten charakterystyczny trzykondygnacyjny gmach, z kolumnowym portykiem, sąsiaduje z Parkiem Centralnym. Niedaleko znajduje się m.in. Białostocki Teatr Lalek i cerkiew katedralna św. Mikołaja.  

Nieruchomość przy ul. Liniarskiego 3 oddalona jest od niego o ok. 50 m. Na działce o powierzchni 0,1056 ha zlokalizowany jest budynek dydaktyczny o powierzchni użytkowej 1597m². Ten gmach sąsiaduje m.in. z jednym z białostockich hoteli.

Trzecim wystawionym na sprzedaż obiektem jest położony malowniczo nad Jeziorem Szóstak Dom Pracy Twórczej w Szczecinowie (gmina Stare Juchy, powiat ełcki, woj. warmińsko–mazurskie). Na działce o powierzchni 1,7900 ha znajduje się tam trzykondygnacyjny budynek, wykorzystywany na konferencje, szkolenia, pobyty rekreacyjne, a także zabudowania gospodarcze. Ten obiekt będzie wydany nabywcy bezpośrednio po sprzedaży.

- W przypadku nieruchomości położonych w Białymstoku ogłoszony przez nas przetarg będzie przebiegał w trzech etapach. Chętnych, którzy złożą najlepsze cenowo oferty, zaprosimy do negocjacji. Ich przedmiotem będzie termin przejęcia i warunki zapłaty za kupowane działki z budynkami. Jeśli w wyniku negocjacji wyłonimy satysfakcjonujące nas oferty, parafujemy z nabywcami akty notarialne. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie o zgodę na sprzedaż  nieruchomości do Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej – informuje kanclerz uczelni Tomasz Zalewski.

Taka zgoda będzie też potrzebna w przypadku nieruchomości w Szczecinowie.

Wszystkie informacje o przetargu można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu w Białymstoku, w zakładce „ogłoszenia o sprzedaży”.
https://bip.uwb.edu.pl/uwb/ogloszenia/ogloszenia-o-sprzedazy/18141,OGLOSZENIE-O-PRZETARGU-Uniwersytet-w-Bialymstoku-zaprasza-do-wziecia-udzialu-w-p.html

Dodatkowych informacji udziela Wojciech Pilichowski – zastępca kanclerza UwB: tel. 85 745 70 16, email: wojciech.pilichowski@uwb.edu.pl.

Więcej o Domu Pracy Twórczej w Szczecinowie


Nieruchomość przy pl.NZS


Nieruchomość przy ul. Liniarskiego