UwB na pikniku naukowym w stolicy Gruzji

Data wydarzenia 03-10-2018

Odkrywanie geometrii na różnych powierzchniach - takie atrakcje czekały na uczestników pikniku naukowego w Tbilisi (Gruzja), na stoisku przygotowanym przez Uniwersytet w Białymstoku. Impreza odbyła się 29 września, a zorganizował ją Ilia State University.

Prawa i ciekawostki dotyczące m.in. geometrii sferycznej prezentowała uczestnikom pikniku dr Anna Rybak z Wydziału Matematyki i Informatyki UwB. Wśród rekwizytów wykorzystanych do pokazów znalazły się plastikowe kule, pomarańcze, a nawet robótki ręczne. To na ich przykładach białostocka matematyk tłumaczyła różnicę pomiędzy geometrią powierzchni płaskich i zaokrąglonych czy pofalowanych.

 

Dr Anna Rybak została zaproszona do Tbilisi przez organizatorów Iliauni Science Picnic 2018, którzy jej prezentację mieli okazję obserwować podczas Pikniku Naukowego na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie od kilku lat prezentuje się UwB. Podobnie jak w Warszawie, także w Tbilisi dr Rybak towarzyszył dr István Lénárt z Uniwersytetu Eötvösa Loránda (Węgry). Naukowcy współpracują ze sobą od dawna, także przy działaniach popularyzatorskich.    

Dr Anna Rybak została też zaproszona do poprowadzenia warsztatów z geometrii porównawczej dla nauczycieli matematyki z różnych regionów Gruzji. Zakończą się one 4 października.