UwB na Pikniku Naukowym w Warszawie

Data wydarzenia 06-05-2016

 

 

Uniwersytet w Białymstoku weźmie udział w jubileuszowym, XX Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Impreza odbędzie się 7 maja 2016 r. (sobota) na Stadionie Narodowym w Warszawie. Największa białostocka uczelnia zaprezentuje się na niej już czwarty raz.

 

Hasło tegorocznego pikniku to zdrowie. I właśnie ze zdrowiem będą związane atrakcje, jakie przygotowali wystawcy. Na stoisku UwB zaprezentują się 3 wydziały.

 

Wydział Matematyki i Informatyki będzie demonstrował, jak matematyka (modelowanie matematyczne i zastosowanie różnych systemów geometrycznych) służy poznawaniu organizmu ludzkiego i ochronie zdrowia. Naukowcy i studenci spróbują przekonać zwiedzających, że ludzki organizm jest pełen matematyki. Najmłodsi będą pracować z modelem oka. Dowiedzą się, jak powstaje w nim obraz, a przy okazji poznają elementy geometrii sferycznej. Matematycy zaprezentują też model mózgu – przy tej okazji zwiedzający będą poznawać i zaznaczać ośrodki w mózgu odpowiedzialne za poszczególne funkcje życiowe, będą też mogli sprawdzić, która półkula jest u nich dominująca. Wydział przygotował też plakaty ukazujące modele matematyczne zjawisk związanych ze zdrowiem, takich jak rozwój nowotworów czy rozprzestrzenianie się epidemii.

 

O wpływie różnych substancji na ludzkie zdrowie będą opowiadać chemicy z UwB. Będzie prezentacja zatytułowana „Fakty i mity o E”, dotycząca dodatków do żywności. Akademicy przygotowali różne produkty spożywcze zawierające „E”. Na stoisku będą tłumaczyć, jaką substancję oznaczają poszczególne numery – np. E300 to popularny kwas askorbinowy. Będzie też ciekawostka:  za pomocą prostego doświadczenia każdy z uczestników Pikniku będzie mógł przekonać się o tym, że owoce i warzywa przewodzą prąd elektryczny. Zwiedzający będą tworzyć własne ogniwa galwaniczne.

 

Natomiast reprezentacja Wydziału Prawa przygotowała prezentację na temat wykrywania przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. Wykorzystywane są do tego różnego rodzaju techniki kryminalistyczne, np. daktyloskopia – pozwalająca na ujawnianie śladów ludzkiej skóry (linii papilarnych) oraz identyfikację osób na ich podstawie, cheiloskopia – umożliwiająca identyfikację człowieka na podstawie układu bruzd występujących na czerwieni wargowej czy otoskopia kryminalistyczna – badająca ślady małżowiny usznej. Technikom tym będzie można przyjrzeć się na stoisku.

 

Koordynatorem uniwersyteckich pokazów od czterech lat jest dr Anna Rybak z Wydziału Matematyki i Informatyki UwB.

Piknik Naukowy organizują Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Jak można przeczytać na stronie organizatorów - jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Rokrocznie gromadzi ponad stutysięczną publiczność.

Więcej informacji: http://www.pikniknaukowy.pl/artykul/844485,O_Pikniku