V Festiwal Dyplomatyczny im. prof. Stefana Mellera

Data wydarzenia 24-02-2020

24 lutego rozpocznie się w Białymstoku V Festiwal Dyplomatyczny im. prof. Stefana Mellera. Jego organizatorami są Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku.

W tym roku tematyka festiwalu będzie ogniskowała się wokół Polski, Europy i Azji. W programie pięciodniowej imprezy znalazły się wykłady i dyskusje, ale też warsztaty sushi czy chińskiego tańca. Organizatorzy zaprosili ponad 20 gości – naukowców, dyplomatów, ludzi polityki, mediów i kultury. Będą to m.in. prof. Beata Ociepka z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Ryszard Schnepf, Janusz Piechociński (prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska Azja), Olgierd Łukaszewicz („My Obywatele UE”) i red. Dariusz Rosiak (Tygodnik Powszechny). Z uczestnikami festiwalu spotkają się też Siti Nugraha Mauludiah (Ambasador Republiki Indonezji w Polsce), Aleksandra Wiśniewska (Ambasada Japonii w Polsce) i Liu Guangyan (Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce).

Pierwszego dnia ze studentami i uczniami spotka się Donald Tusk – były przewodniczący Rady Europejskiej, który wygłosi wykład inauguracyjny. Pozostałe wykłady są otwarte dla wszystkich chętnych. 

Spotkania będą odbywały się w II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Narewskiej 11, na Uniwersytecie w Białymstoku, w Centrum Aktywności Społecznej i w klubie Fama.


Program Festiwalu można znaleźć na stronie internetowej.


Festiwal Dyplomatyczny organizowany jest w Białymstoku od 2016 r. Od ubiegłorocznej, czwartej edycji, wydarzenie nosi imię profesora Stefana Mellera, który był wybitnym historykiem współtworzącym po 1974 roku białostockie środowisko naukowe.


Współpraca przy organizacji Festiwalu:
Białostocki Ośrodek Kultury, Centrum Aktywności Społecznej, Unia Metropolii Polskich.

Patronaty honorowe:
JM Rektor Uniwersytetu w Białymstoku, a także Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki, Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce, Białostocki Korpus Konsularny, Prezydent Miasta Białegostoku.