V Konkurs Literacki im. Anny Markowej rozstrzygnięty

Data wydarzenia 24-05-2018

Znamy laureatów V Konkursu Literackiego im. Anny Markowej. W środę (23 maja 2018 r.) w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Kapituła wyłoniła trzynaścioro laureatów, których prace wyróżniały się wysokim poziomem estetycznym i dojrzałością stylu.

W kategorii „uczniowie szkół średnich” I miejsce zajęła Aleksandra Maj z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku, za opowiadanie pt. „Autobus”. II miejsce otrzymała Julia Andrzejczuk z tego samego LO (za opowiadanie „Azyl”), a III – Magdalena Karczewska – uczennica Liceum Plastycznego w Supraślu (nagodzona za opowiadanie „Klaun”).

W kategorii „studenci” I miejsce przypadło Magdalenie Szewczuk – studentce z Instytutu Neofilologii UwB, autorce wierszy „Akt z uchem”, „Zdrada”, „E=mc²”. II miejsce zdobył student z Instytutu Filologii Polskiej UwB Krzysztof Olszewski – kapituła doceniła jego opowiadanie pt. „Odpowiedzialność”. Laureatka III miejsca, także studentka IFP UwB, to Katarzyna Dulko – autorka wierszy „Efemerydy”, „Odtworzenie”, „Ostatni wyznawca”.

Kapituła przyznała ponadto 7 wyróżnień. Jedno z nich przypadło Karolinie Radzajewskiej z Politechniki Białostockiej - Lech Marek (członek kapituły, syn Anny Markowej) postanowił wyróżnić ją za to, że w opowiadaniu pt. „Dziewczynka” najlepiej oddała charakterystyczne cechy twórczości Patronki Konkursu. Karolina Radzajewska otrzymała komplet książek Anny Markowej.

Na tegoroczny konkurs napłynęły 43 prace – opowiadania i zestawy wierszy. Prace laureatów zostaną opublikowane w magazynie Kuriera Porannego „Magnes” oraz wyemitowane na antenie Polskiego Radia Białystok. Fundatorami nagród byli: Rektor Uniwersytetu w Białymstoku, Prezydent Miasta Białystok, Restauracja Kwestia Czasu.

Uroczystość uświetnił występ Katarzyny Siergiej – aktorki Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, która odczytała teksty laureatów. Jak co roku prelekcję poświęconą twórczości Anny Markowej wygłosił prof. Dariusz Kulesza z IFP.

Na gali konkursu obecni byli jego honorowi patroni – Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku oraz prof. Izabela Święcicka, prorektor UwB.

W przygotowanie i prowadzenie konkursu zaangażowani byli studenci i doktoranci z Klubu Humanistów: Natalia Kulesza, Paulina Giruć i Ewa Gorlewska.