W poniedziałek rusza pierwsza Polsko-Białoruska Szkoła Prawa na UwB

Data wydarzenia 08-09-2017

Dwunastu studentów i doktorantów z Polski i Białorusi weźmie udział w pierwszej Polsko-Białoruskiej Szkole Prawa, jaka w poniedziałek (11.09.2017) rozpocznie się na Wydziale Prawa UwB. To efekt współpracy Uniwersytetu w Białymstoku oraz Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały. 

Wspólne zajęcia potrwają tydzień. Studenci będą poznawać i porównywać podstawy polskiego i białoruskiego prawa, w szczególności prawa konstytucyjnego, cywilnego i karnego. Pierwsze 3 dni spędzą w Białymstoku, potem szkoła przeniesie się do Grodna. Uczestnicy otrzymają  certyfikaty wraz z punktami ECTS.

 

- Polska i Białoruś to sąsiedzi. Nasze kraje prowadzą wymianę handlową, rozwija się turystyka przygranicza. Dlatego to oczywiste, że nasi studenci powinni poznawać prawodawstwo sąsiada, nawiązywać relacje międzynarodowe, a my staramy się im to umożliwić. Zwłaszcza, że nasza uczelnia z grodzieńskim uniwersytetem współpracuje, i to owocnie, od wielu lat – mówi dr Jarosław Matwiejuk, kierownik szkoły z ramienia UwB.

 

Udział w szkole jest dla studentów i doktorantów bezpłatny - szkoła jest finansowana po połowie przez obie uczelnie, ze środków uniwersyteckich. Uczestnicy mają zagwarantowane bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie oraz wykłady.  Spotkanie będzie też okazją do poznawania kultury Polski i Białorusi – plan wspólnego pobytu obejmuje też zwiedzanie Białegostoku i Grodna.

 

Organizacja międzynarodowych szkół prawa, także z udziałem zagranicznych studentów, ma na Uniwersytecie w Białystoku wieloletnią tradycję. Odbywały się już m.in. zajęcia dotyczące prawa rosyjskiego, niemieckiego, a także porównawczego – UE i USA.