Wakacyjne spotkania z matematyką

Data wydarzenia 22-07-2019

Wprawdzie w czasie wakacji szkolnych lekcji matematyki nie ma, ale miłośnicy królowej nauk wcale nie muszą się z nią rozstawać. Wystarczy korzystając z wolnego czasu albo w trakcie podróży trochę się rozejrzeć... A potem zgłosić pracę do konkursu „Na wakacjach spotkałem matematykę”.

Konkurs organizuje Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu w Białymstoku.

 

- To konkurs dla tych, którzy potrafią poszukiwać aspektów matematycznych w otaczającym ich świecie, w warunkach wakacyjnych. Praktycznie wszystko wokół nas da się zmierzyć, policzyć, porównać, a widoki, które zapierają nam dech w piersiach, mają w sobie wiele kształtów, które znamy z geometrii. Czasem takie matematyczne zadania, łamigłówki czy zagadki mogą być doskonałą zabawą – przekonuje dr Anna Rybak, koordynator CKUM.

Obliczenie pojemności plecaka? Zaplanowanie budżetu na wakacyjne wydatki? A może mierzenie szybkości wody w rzece albo częstotliwości obrotu skrzydeł wiatraka? Wybór tematyki dowolny, podobnie jak techniki prezentacji. To może być tekst, ale także praca plastyczna lub fotograficzna - do tych ostatnich trzeba jednak dodać opis słowny wyjaśniający związek pracy z królową nauk oraz okoliczności spotkania z matematyką. 

Uczestnikami konkursu mogą być zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Prace będą oceniane w 3 kategoriach wiekowych: uczniowie przyszłorocznych klas II-V szkół podstawowych, klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Jury będzie brać pod uwagę estetykę, pomysłowość, oryginalność, czytelność pokazania i wyjaśnienia związku z matematyką. Zwycięzcy mogą liczyć na nagrody.

- Chcemy w ten sposób popularyzować matematykę, kształtować i wzmacniać zainteresowania tą dyscypliną wiedzy pokazując jej wszechobecności w różnych dziedzinach naszego życia. Każdy sposób – także zabawa – jest dobry, by pogłębiać kompetencje matematyczne uczniów – mówi dr Anna Rybak.

Prace konkursowe można nadsyłać do 30 września 2019 roku. Informacje i regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki pod adresem http://matinf.uwb.edu.pl