Wolontariusze poszukiwani! Ruszył nabór do Studenckiego Pogotowia Lekcyjnego

- Warto jest dać coś innym od siebie, choćby trochę czasu – mówi Marcin Zając, student Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, który od ponad roku bierze udział Studenckim Pogotowiu Lekcyjnym. Właśnie ruszył nabór wolontariuszy na semestr letni.

Uczelnia organizuje akcję od 2013 roku, we współpracy z Caritas i Eleosem. Studenci dyżurują w świetlicach socjoterapeutycznych prowadzonych przez te organizacje. Pomagają przychodzącym do nich dzieciom przede wszystkim w odrabianiu lekcji.

Marcin Zając, student ostatniego roku chemii, ma za sobą 2 semestry pomagania i zamierza kontynuować wolontariat.

- Na pewno warto. Choć sam też miałem pewne wątpliwości, gdy rok temu zgłaszałem się do akcji. Na studiach jest sporo zajęć i obawiałem się, czy starczy mi czasu. Zwłaszcza, że to był czwarty rok, gdy musiałem zacząć przygotowywać pracę magisterską. Okazało się jednak, że na wolontariat nie trzeba poświęcać aż tak wiele czasu, wystarczy jeden dyżur w tygodniu.

Jak relacjonuje Marcin Zając, gdy wolontariuszy w danej placówce jest więcej, odrabianie lekcji idzie szybko i można poświęcić trochę czasu na gry i zabawy z dziećmi. Gorzej jest, gdy do świetlicy przychodzi raz w tygodniu tylko jedna osoba. Trudno wtedy zapewnić pomoc wszystkim podopiecznym. Właśnie dlatego organizatorzy gorąco namawiają do udziału w akcji wszystkich białostockich żaków. Przydadzą się studenci z każdego kierunku i każdej uczelni.

- Dla mnie wolontariat jest też oderwaniem się od rzeczywistości uczelnianej. Na chemii jest trochę nauki. Czasem zastanawiam się, czy nie powinienem np. popracować jeszcze w laboratorium... Ale i tak staram się wygospodarować na wolontariat przynajmniej te 2 godziny w tygodniu. I te 2 godziny dużo mi dają – opowiada. - Polecam wszystkim, którzy nie byli jeszcze w akcji.

Dzieci, które przychodzą do świetlic, zwykle nie mogą liczyć w domu na pomoc w odrabianiu lekcji czy nadrabianiu szkolnych zaległości. Studenckie Pogotowie Lekcyjne to dla nich wymierne wsparcie. To jednak także wartościowe doświadczenie dla samych wolontariuszy.

- Ja akurat jestem osobą dosyć zamkniętą w sobie, a od dzieci można nauczyć się bezpośredniości i otwartości. Wiadomo, każdy z nas ma czasem gorszy dzień. Pamiętam, że gdy raz przyszedłem do świetlicy, jedno dziecko do mnie podeszło i spytało wprost czemu jestem taki smutny. To dało mi do myślenia, bo przecież nawet gdy na co dzień spotykamy się ze znajomymi często nie potrafimy pytać otwarcie o emocje. Dzieci natomiast mówią co myślą. I to jest bardzo pouczające.

W bieżącym semestrze studenckim wsparciem w ramach akcji mają zostać objęci podopieczni 7 świetlic prowadzonych w Białymstoku przez Caritas oraz Eleos. Rekrutacja wolontariuszy potrwa do 15 marca.


Więcej informacji o akcji.

Formularz do pobrania