Wpływ obecności przyrody na zdrowie psychiczne człowieka. Wykład na Wydziale Biologii UwB

Data wydarzenia 18-03-2022

Z okazji obchodów Roku Botaniki, Wydział Biologii UwB oraz Koło Naukowe Biologów zapraszają na wykład dr n. med. Katarzyny Simonienko pt. "Biofilia - wpływ obecności przyrody na zdrowie psychiczne człowieka". Spotkanie odbędzie się 18 marca 2022 roku o godz. 17.00 w auli im. prof. Aliny Myrchy w siedzibie wydziału. 

Jak mówi prelegentka: „Przyroda jest naszym pierwotnym i naturalnym domem. Do niej przynależymy i od niej zależy nasze zdrowie. Medycyna i nauki przyrodnicze coraz częściej poszukują wspólnych rozwiązań dla osiągania naszego dobrostanu fizycznego i psychicznego oraz dbałości o środowisko - ponieważ korzyści powinny być obustronne. Jesteśmy częścią ekosystemów naturalnych i dbając o nie, dbamy o samych siebie. Zarówno ekopsychiatria, jak i tzw. green prescribtions stanowią wspaniałe uzupełnienie dotychczasowych metod profilaktyki i rehabilitacji.”

Dr n. med. Katarzyna Simonienko jest lekarzem psychiatrą, ekoterapeutką i przewodniczką po Białowieskim Parku Narodowym. Jej doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy, pracę naukowo-dydaktyczną w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz w poradnictwie ambulatoryjnym (głównie w leczeniu zaburzeń lękowych i depresyjnych).

Jest Założycielką Centrum Terapii Lasem, od 2018 roku prowadzi zajęcia z terapii lasem oraz kąpiele leśne w Puszczy Białowieskiej, zajęcia i wykłady poświęcone tej tematyce. To także autorka książek "Lasoterapia", „Nerwy w las" oraz monografii naukowej „Terapia lasem w badaniach i praktyce", a także redaktorka w "Newsweek Psychologia".

Dr Simonienko jest członkinią zespołu projektu "Eden City, czyli jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi", który jest realizowany z inicjatywy Koła Naukowego Biologów w ramach konkursu: „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje" zorganizowanego przez MEiN.

 

Fot. Koło Naukowe Biologów UwB