„Wybaw od niekochania”. Rusza VIII Konkurs Literacki imienia Anny Markowej

Data wydarzenia 20-05-2021

Do 20 maja można nadsyłać utwory prozatorskie lub poetyckie na tegoroczny, VIII Konkurs Literacki imienia Anny Markowej. Organizują go Klub Humanistów działający przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku, Kolegium Literaturoznawstwa oraz Stowarzyszenie Schola Humana.

- Konkurs skierowany jest przede wszystkim do uczniów podlaskich szkół ponadpodstawowych oraz studentów podlaskich szkół wyższych. Wyłonimy i nagrodzimy zwycięzców z obu tych grup uczestników - przewidziane są wysokie nagrody pieniężne. Jednak do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się swoją twórczością. Specjalnie z myślą o takich osobach przewidzieliśmy kategorię „open”. Laureaci w tej kategorii wprawdzie nie otrzymują nagród, ale ich prace także staramy się publikować i promować – mówi dr hab. Krzysztof Korotkich, przewodniczący kapituły.

Motto tegorocznego konkursu - „Wybaw od niekochania” - podobnie jak przy poprzednich edycjach zostało zaczerpnięte z twórczości Markowej. Pochodzi z wiersza Wybaw mnie z tomu Matka wiosenna.

Jak informują organizatorzy, celem Konkursu Literackiego im. Anny Markowej jest rozwijanie talentów podlaskiej młodzieży i integracja środowisk szkolnych z akademickimi. Przede wszystkim jednak chodzi o przybliżenie postaci nieżyjącej już dziennikarki, pisarki, poetki i animatorki kultury. Anna Markowa urodziła się 8 stycznia 1932 w Lublinie, zmarła 18 sierpnia 2008 w Białymstoku. W stolicy Podlasia spędziła ponad 30 lat życia (przeniosła się tu w 1976 roku). Jest autorką wielu nagrodzonych słuchowisk radiowych, reportaży, felietonów, powieści, opowiadań, tomików poezji i tekstów piosenek. Trzykrotnie została laureatką Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego (w 1992, 1995 i 2001 roku).

Honorowym patronatem konkurs objęli rektor Uniwersytetu w Białymstoku oraz prezydent Białegostoku. Patroni medialni to Polskie Radio Białystok oraz Kurier Poranny.

Podsumowaniem konkursu będzie jak zwykle uroczysta gala. Na razie nie podajemy jej terminu – wiele będzie zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej. Bardzo byśmy chcieli zorganizować ją w murach uczelni. Jeśli się nie uda, spotkamy się z laureatami za pośrednictwem Internetu – zapowiada dr hab. Krzysztof Korotkich.


Karta zgłoszeniowa

Regulamin

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych


 plakat organizatora