Wydział Matematyki UwB na Pikniku Nauki „Eksploracje” w Rzeszowie

Już po raz drugi przedstawiciele największej podlaskiej uczelni wzięli udział w Pikniku Nauki „Eksploracje” w Rzeszowie. - Zainteresowanie naszym stoiskiem było ogromne, każdy z odwiedzających znajdował tam coś dla siebie – mówi dr Anna Rybak z Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki na Wydziale Matematyki UwB.

Wydział Matematyki UwB wziął udział w naukowym pikniku we współpracy z ELTE University w Budapeszcie. Uczelnie miały wspólne stoisko. Uniwersytet w Białymstoku reprezentowały dr Anna Rybak oraz studentki Dominika Nicewicz i Anna Ryszawa. Z Budapesztu przyjechał István Lénárt.

Program spotkania ukierunkowany był na pokazanie różnorodności i wzajemnych powiązań pomiędzy trzema makro-obszarami wiedzy, opisanymi za pomocą haseł „My ludzie”, „Świat wokół Nas” oraz „Nasza Cywilizacja”.

Dlatego matematycy z UwB i ELTE University zaproponowali takie aktywności:

  • Geometria na różnych powierzchniach – ile jest geometrii na globusie, ile jest geometrii na pomarańczy? - Aktywność o charakterze zajęć warsztatowych, wpisująca się w obszar „Świat wokół nas”;
  • Spacer ścieżkami historii geometrii - Aktywność o charakterze wykładowo-dyskusyjnym, wpisująca się w obszar „Nasza cywilizacja”;
  • Eksperymentujemy i odkrywamy matematykę – na podstawie doświadczeń z z działania matematycznych Klubów Młodego Odkrywcy na Wydziale Matematyki UwB - Aktywność o charakterze zajęć warsztatowych, wpisująca się w obszar „My ludzie”, ponieważ rozwija ludzkie myślenie i kreatywność w rozwiązywaniu problemów.

- Zainteresowanie naszym stoiskiem było ogromne, każdy z odwiedzających, niezależnie od wieku, znajdował tam coś dla siebie – mówi dr Anna Rybak.

Naukowy Piknik w Rzeszowie zorganizowali Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „ExploRes” (lider projektu), Politechnika Rzeszowska, Stowarzyszenie „EKOSKOP” i Uniwersytet Rzeszowski.

Fot. Dominika Nicewicz/Anna Ryszawa