Wykłady spotkania, debaty. Rozpoczął się V Festiwal Dyplomatyczny

Data wydarzenia 24-02-2020

Od wykładu Donalda Tuska, byłego premiera i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej, a obecnie przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej, rozpoczął się dziś na Uniwersytecie w Białymstoku (24.02.2020) V Festiwal Dyplomatyczny. Impreza potrwa do piątku.

Podczas wykładu inauguracyjnego aula Wydziału Prawa UwB była wypełniona po brzegi. Do udziału w tym wydarzeniu organizatorzy zaprosili przede wszystkim młodzież białostockich szkół średnich oraz studentów.

Witając uczestników i gości festiwalu, dr hab. Mariusz Popławski, prof. UwB, dziekan Wydziału Prawa, przypomniał, że na uniwersytecie zawsze panowała dobra aura do wymiany poglądów i dyskusji. I życzył takiej dobrej atmosfery także podczas festiwalowych wykładów, spotkań i debat. „Spierajmy się, ale myślmy też o kompromisie” – zachęcał. Dziękował też Marcie Brzozowskiej z II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku i dr Jackowi  Brzozowskiemu z Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB za zorganizowanie festiwalu.

„To wielki zaszczyt być tutaj i wysłuchać wykładu człowieka, który odniósł największe w naszym kraju sukcesy w dyplomacji w XXI wieku. Żaden inny Polak nie był »prezydentem Europy«, nie był szefem największej partii w Unii Europejskiej” – mówił z kolei Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, który patronuje festiwalowi. Żartobliwie przypomniał też, co łączy go z Donaldem Tuskiem – m.in. obaj są absolwentami Uniwersytetu Gdańskiego.

Donald Tusk w swoim wystąpieniu skoncentrował się głównie na aktualnych zagrożeniach w kontekście europejskiej i światowej polityki. Mówił m.in., że mamy teraz do czynienia z „rozpadem świata politycznego, jaki znaliśmy w ostatnich dziesięcioleciach”, że przeżywamy geopolityczne „trzęsienie ziemi”. Przypomniał, że po raz pierwszy w swoich dziejach Unia Europejska zmniejsza się, a nie rozszerza, i że pozytywna w poprzednich latach narracja dotycząca dalszego rozszerzania się wspólnoty aktualnie się załamała. Zwracał też uwagę na trudne relacje Unii ze Stanami Zjednoczonymi za czasów administracji Donalda Trumpa. Jak powiedział, ogromnym wyzwaniem są też najnowocześniejsze technologie informacyjne i rozwój sztucznej inteligencji, bo w niektórych państwach są one już teraz wykorzystywane do kontroli obywateli i ograniczania ich wolności, a także sterowania uzyskiwaną przez nich wiedzą.

W kolejnych dniach gośćmi V Festiwalu Dyplomatycznego będą m.in. prof. Beata Ociepka z Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Ryszard Schnepf, Janusz Piechociński (prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska Azja), Olgierd Łukaszewicz („My Obywatele UE”) i red. Dariusz Rosiak (Tygodnik Powszechny). Z uczestnikami festiwalu spotkają się też Siti Nugraha Mauludiah (Ambasador Republiki Indonezji w Polsce), Aleksandra Wiśniewska (Ambasada Japonii w Polsce) i Liu Guangyan (Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce).

Program można znaleźć na stronie internetowej.


Galeria zdjęć z wydarzenia