Wyróżnienie dla ekonomistki z UwB. Znalazła się we władzach prestiżowego stowarzyszenia

Dr hab. Ewa Roszkowska prof. UwB z Wydziału Ekonomii i Finansów została wiceprezesem polskiej sekcji międzynarodowego stowarzyszenia INFORMS. To wielkie wyróżnienie, bo o tej nominacji zdecydowało środowisko naukowe.

INFORMS (Institute for Operations Research and the Management Sciences) jest wiodącym międzynarodowym stowarzyszeniem specjalistów w dziedzinie badań operacyjnych i nauk o zarządzaniu. Skupia ponad 12500 osób z całego świata.

INFORMS tworzą naukowcy i przedsiębiorcy, którzy rozwijają i upowszechniają matematyczne metody zarządzania oraz badań operacyjnych. Organizacja wydaje renomowane czasopisma naukowe, organizuje konferencje, dba o formalną i nieformalną współpracę naukowców z praktykami.

- Zawsze staramy się być blisko praktyki. Bardzo ważny jest oczywiście rozwój badań teoretycznych, ale z nastawieniem na rozwiązania praktyczne – wyjaśnia prof. Ewa Roszkowska, kierownik Zakładu Metod Ilościowych na Wydziale Ekonomii i Finansów.

To potwierdzają tematy poruszane na spotkaniach stowarzyszenia INFORMS. Naukowcy zajmowali się już m.in. optymalizacją kosztów obsługi długu publicznego, zarządzaniem ryzykiem w bankach, inteligentnymi budynkami, szacowaniem wartości nieruchomości, czy mobilnym systemem wspomagania decyzji w pediatrycznej diagnostyce stanów ostrych.

Polska sekcja INFORMS działa od 1996 roku. Liczy 41 członków. Prof. Ewa Roszkowska to jedyna przedstawicielka naszej uczelni w tej organizacji. Do INFORMS należy od 2005 roku. Kadencja na stanowisku wiceprezesa trwa dwa lata.