XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki rozpoczęty!

Data wydarzenia 05-06-2018

Wykład o lesie, wystawa fotografii, koncert chóru – to pierwsze atrakcje XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wczoraj (4.06.2018) na Politechnice Białostockiej, która jest koordynatorem przedsięwzięcia, odbyła się jego uroczysta inauguracja.

„Festiwal to wspaniały wynalazek, bo pokazuje, że nauka to nie tylko trudne do rozwiązania problemy, ale że może być też przyjemnością” – mówił w swoim otwierającym wystąpieniu prof. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej. Wtórował mu prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku: „Nauka jest bardzo ciekawa i jeśli uda nam się pokazać ją tak, by zainteresować szerokie grono osób, to osiągniemy swój cel”. O tym przekonany był obecny na spotkaniu wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który podkreślał wielość przygotowanych przez uczelnie atrakcji. Jak mówił, cieszy się, że dzięki festiwalowi uczelnie będą mogły pochwalić się swoim bogatym dorobkiem. Z kolei wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki podkreślał, że miastu zależy na przyciąganiu studentów, a festiwal jest dobrą formą promocji regionu i jego stolicy.

Zgodnie z hasłem tegorocznego festiwalu, które brzmi „Nauka scala”, prelekcję zatytułowaną „Nauka w lesie” przygotowali wspólnie naukowcy reprezentujący różne dziedziny wiedzy i uczelnie: prof. dr hab. Halina Car, kierownik Zakładu Farmakologii Doświadczalnej Wydziału Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku, prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki Uniwersytetu w Białymstoku, kierownik Zakładu Mikrobiologii w Instytucie Biologii oraz dr hab. inż. Sławomir Bakier, prof. PB, dziekan Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce. To właśnie prof. Bakier wygłosił wykład. Mówił m.in. o mechanizmach współbytowania organizmów tworzących to środowisko i strategiach ich przetrwania, a także o sposobach, w jakie ludzie mogą korzystać z bogactwa lasu.

Specjalny koncert na inaugurację Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki przygotował Chór Politechniki Białostockiej pod dyrekcją prof. Wioletty Miłkowskiej, który wystąpił z towarzyszeniem muzyków Opery i Filharmonii Podlaskiej. Natomiast w holu przed aulą Wydziału Elektrycznego, gdzie odbyła się inauguracja, można było podziwiać wystawę fotografii autorstwa pracowników PB pod tytułem „Pasja scala”.

XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki potrwa do soboty, a zawita do 3 największych podlaskich miast oraz do Wilna. W jego organizację włączyło się blisko 20 instytucji, nie tylko naukowych, a także samorządy Białegostoku, Łomży i Suwałk. 5 czerwca (wtorek) gospodarzem imprezy będzie Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży, natomiast 6 czerwca (środa) festiwal przeniesie się do Parku Naukowo-Technologicznego w Suwałkach. W czwartek oraz piątek (7-8 czerwca) swoje podwoje otworzą wszystkie uczelnie i instytucje partnerskie PFNiS w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie Rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim przy ul. Słonecznej w Białymstoku, który odbędzie się w sobotę, 9 czerwca, w godzinach 10.00-14.00.

Harmonogram i opis wszystkich festiwalowych atrakcji można znaleźć na stronie internetowej imprezy, pod adresem http://podlaskifestiwal.pl/.