Zapraszamy do oddawania głosów na badania fizyków z UwB!

Głosowanie na Podlaską Markę Konsumentów 2021 będzie powtórzone. Ponowne głosowanie ruszyło dziś (19 kwietnia) o godz. 12:00 i zakończy się 25 kwietnia (poniedziałek) o godz. 23:59. Przypominamy, że wśród nominowanych w kategorii Odkrycie znalazł się kandydat z UwB: to badanie i rozwój zimnego ultraszybkiego zapisu informacji. Prace nad tą przełomową metodą realizowane są na Wydziale Fizyki UwB, w zespole pod kierunkiem prof. Andrzeja Stupakiewicza.

O tytuł Podlaska Marka powalczy w tym roku w sumie trzydzieści inicjatyw, produktów i wydarzeń regionalnych. Kapituła konkursu w każdej z dziesięciu kategorii wskazała trzech nominowanych. Laureatów Podlaskiej Marki 2021 poznamy w maju.

Swojego faworyta wskażą też konsumenci. To głosowanie – z przyczyn technicznych – zostanie powtórzone. Ruszyło dziś i potrwa tydzień. Aby oddać swój głos na badanie i rozwój zimnego ultraszybkiego zapisu informacji, trzeba wejść na stronę internetową plebiscytu. Głosowanie jest bezpłatne.

Opracowana przez prof. Stupakiewicza i jego zespół metoda rozwiązuje największe problemy związane z cyfrowym zapisem informacji: wielokrotnie przyspiesza proces i redukuje do minimum straty energii, a także ilość wytwarzanego w trakcie ciepła. To czyni ją nie tylko najszybszą, ze znanych dotychczas metod zapisu i odczytu, ale też rekordowo wydajną. Metoda jest cały czas rozwijana, a uzyskane wyniki mogą być krokiem milowym na drodze do konstrukcji niezwykle wydajnych systemów do zapisu danych. Skutkiem tego będzie zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną w centrach IT, niezwykle szybki dostęp do danych cyfrowych oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w skali globalnej.


Więcej informacji o badaniach zespołu prof. Stupakiewicza