„Zielone Miasto dzikich zapylaczy” czyli Festiwal the New European Bauhaus w kampusie UwB

„Zielone Miasto dzikich zapylaczy” – to tytuł warsztatów, jakie 10 czerwca 2022 r. odbyły się na Wydziale Biologii Uniwersytetu z Białymstoku. Wzięła w nich udział blisko setka dzieci w wieku 10-14 lat z białostockich szkół podstawowych. Warsztaty to jedno z wydarzeń towarzyszących (side events) Festiwalu the New European Bauhaus (NEB).

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W ten sposób region chce promować wśród najmłodszych ideę Xylopolis: miasta przyjaznego naturze, w którym działalność człowieka harmonijnie współgra z przyrodą wtopioną w miejski pejzaż.

Warsztaty poprowadzili pracownicy Wydziału Biologii UwB oraz studenci z Koła Naukowego Biologów. Dzieci odwiedziły kwietną łąkę w naszym kampusie, gdzie dowiedziały się, jaką rolę pełnią owady zapylające w ekosystemie miast. Potem budowały domki dla zapylaczy, poznawały materiały, jakimi można wypełnić schronienie dla owadów. Studenci tłumaczyli im, gdzie taki domek najlepiej postawić, by dobrze spełnił swoją rolę.   

Następnie dzieci miały okazję wysłuchać krótkiej prelekcji przedstawicielki Komisji Europejskiej, która mówiła między innymi o inicjatywie Europejski Zielony Ład. Festiwal the New European Bauhaus (NEB) jest jej elementem: jego celem jest propagowanie nowych europejskich wartości Bauhausu, takich jak estetyka przestrzeni, zrównoważony rozwój i wspólnota. Festiwal zorganizowany został po raz pierwszy, w dniach 9-12 czerwca, w 30 europejskich krajach.

Warsztaty realizowane w ramach współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Uniwersytetu w Białymstoku to jedno z zaledwie kilku festiwalowych wydarzeń, jakie miały miejsce w Polsce.

Partnerem warsztatów była podlaska firma UNIHOUSE S.A., która dostarczyła drewniane elementy do budowy domków dla zapylaczy.

Relację z warsztatów można znaleźć także na portalu Wrota Podlasia oraz na stronie Polskiego Radia Białystok.