Znamy laureatów konkursu wiedzy o Ryszardzie Kaczorowskim

Data wydarzenia 26-11-2019

Beata Kocisz z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku zajęła I miejsce w tegorocznym konkursie wiedzy o Ryszardzie Kaczorowskim. Laureatka otrzymała nagrodę ufundowaną przez Prezydentową Karolinę Kaczorowską. Wręczyła ją córka prezydenckiej pary – Jagoda Kaczorowska, która przyjechała do Białegostoku z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin Ostatniego Prezydenta II RP na Uchodźstwie. Konkurs zorganizowała Biblioteka Uniwersytecka UwB.

Kolejne miejsca w konkursie zajęli Kamil Michałowski z Zespołu Szkół Mechanicznych w Białymstoku, który odebrał nagrodę Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Aneta Lisowska, również z XIV LO – jej nagrodę wręczył Rektor Uniwersytetu w Białymstoku. Konkurs, zorganizowany w tym roku po raz drugi, skierowany jest do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z Białegostoku i okolicznych miejscowości. Uczniowie rozwiązywali test dotyczący życia i działalności Ryszarda Kaczorowskiego, złożony z 40 pytań.

W ramach uroczystości rocznicowych odbyło się też spotkanie w Gabinecie Ryszarda Kaczorowskiego znajdującym się w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego. Wzięli w nim udział m.in. Bohdan Paszkowski – wojewoda podlaski oraz Rafał Rudnicki – wiceprezydent Białegostoku, a także przedstawiciele służb mundurowych, harcerze i uczniowie białostockich szkół. Uczelnię reprezentowali m.in. prof. Robert Ciborowski – rektor Uniwersytetu w Białymstoku i dr hab. Piotr Chomik, prof. UwB – dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej.

Z okazji rocznicy w Gabinecie otwarta została nowa wystawa poświęcona Ryszardowi Kaczorowskiemu pt. „Tu się urodził, wychował i tu powracał…” O jej idei opowiedział dr hab. Adam Cz. Dobroński, profesor senior UwB i honorowy kustosz Gabinetu, przyjaciel rodziny Kaczorowskich. Ekspozycję można będzie oglądać do końca marca.